TASAM'ın öncülük ettiği Dünya Türk Forumu'nun Türk Dünyası Kızıl Elma Ödülleri açıklandı.

Ödüller dün akşam Edirne'deki Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı'nda düzenlenen törenle dağıtıldı.

Devlet, diplomasi, iş, bilim, kültür, spor ve kamu diplomasisi dallarında verilen ödüller öncesinde 68 sanatçıdan oluşan Balkan Senfoni Orkestrası da bir konser verdi.

NTV'de yayınlanan Zaman Yolcusu Türklerin İzinde programının sunucusu ve yapımcısı Ahmet Yeşiltepe de ödüle layık görülenler arasındaydı.

Yeşiltepe, Irak Cumhuriyeti İllerden Sorumlu Devlet Bakanı ve İletişim Bakanı Dr. Torhan Almuftı ile Yeni Balkan Gazetesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Murteza Sulucooca ile Kamu Diplomasisi Ödülü'ne layık görüldü.

Kızıl Elma Devlet Ödülü'nün ise Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam MINNIHANOV ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Nabi Avcı aldı.

Kızıl Elma Diplomasi Ödülü'ne Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Erlan IDRISSOV ile Türk Konseyi Genel Sekreteri Prof. Zhanseit Tuimebayev ve Kazakistan Ankara Büyükelçisi Büyükelçi Halil Akıncı layık görüldü.

Kızıl Elma İş Ödülü ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne verildi.

Kızıl Elma Bilim Ödülü de Türk Bilim Tarihi Kurumu Başkanı Prof. Ekmeleddin İHSANOĞLU ile Prof. Nevzat Yalçıntaş'a verildi

Kızıl Elma Kültür Ödülü, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı ve Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanat Yönetmeni İrfan Gürdal'a takdim edildi.

Kızıl Elma Sanat Ödülü ise Orhan Gencebay ile Jamala Jamaladynova'ya verildi

Kızıl Elma Teknoloji Ödülünü de Türkiye Manas Üniversitesi ile Şamaxı Astrofizika Rasathanesi aldı.

Kızıl Elma Strateji Ödülü'nün sahipleri ise Azerbaycan Diaspora Bakanı Nazım İbrahimov, Edirne Valisi Hasan Duruer, Eskişehir Valisi, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim Tuna oldu.

Kızıl Elma Spor Ödülünü Kazakistan Millî Takım Boksörü Serik Sapiyev ve Türkiye Millî Voleybol Takımı Sporcusu Naz Aydemir aldı.