Zamanının ötesinde bir klasik

Çağdaş edebiyatın devlerinden Muriel Spark’ın kaleminden, zamanının ötesinde, çağdaş bir klasik: Bayan Jean Brodie’nin Baharı.

Zamanının ötesinde bir klasik

Muriel Spark’ın anlatıda zaman algısını alaşağı eden sıçrayışlar ve geri dönüşlerle yapılandırdığı Bayan Jean Brodie’nin Baharı, kendi küçük ancak yankıları geniş bir roman.

Bir kız okulun sıra dışı karakterleri ekseninde gelişen olaylara, öncesi ve sonrası ile birlikte bütünsel bir bakış atan Bayan Jean Brodie’nin Baharı, sürü zihniyetine derinlikli bir yaklaşım getiriyor; romanı fonda duyulan faşizmin ayak sesleri eşliğinde ilmek ilmek örüyor.

Sadakat, ihanet ve bireyin kendi başına toplumda varolma biçimlerine incelikli bir mizahla yaklaşan Muriel Spark, ayrıksı bir figürün trajikomik yaşantısını sayfalara dökerken bireyin toplum içindeki açmazlarına, algının yanılgılarına ve zamanın yıkıcılığına dikkat çekiyor.

Bayan Jean Brodie’nin Baharı, değişen bir dünyanın değişmezlerine göz atmak için ideal bir fırsat, adına varoluş da denen trajik sürecin resmi.

'Bayan Jean Brodie’nin Baharı' Püren Özgören'in çevirisiyle Siren Yayınları'ndan çıktı.

Muriel Spark, romanlarının yanı sıra şiirleri, oyunları, çocuk kitapları ve Mary Shelley, Emily Brontë ve John Masefield hakkında kaleme aldığı biyografilerle de bilinir.

Yazın hayatı boyunca David Cohen Edebiyat Ödülü, FNAC Prix Etranger, Saltire Ödülü, Ingersoll T.S. Eliot Ödülü, James Tait Black Ödülü ve PEN International Altın Kalem Ödülü gibi ödüllere layık görülen Muriel Spark, Booker’a da iki kere aday gösterilmiştir. Muriel Spark, çağdaş İskoç ve İngiliz edebiyatının en önemli ve özgün yazarlarından biridir.

Londra, New York ve Roma gibi farklı şehirlerde yaşayan Muriel Spark, 2006 yılında hayata veda etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...