Zana: İnkar bitti, geçmişe takılmayalım

Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili adayı olan Leyla Zana, 20 yıl önceki Kürtçe kriziyle ilgili olarak, “İnkar bitti, geçmişe takılmamak lazım” dedi.

10.05.2011 - 10:55

BDP'nin Diyarbakır'da desteklediği bağımsız adaylar, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda DEP eski Milletvekili ve bağımsız milletvekili adayı Leyla Zana, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TBMM'de 20 yıl önce yeminden sonra yaptığı ve krize neden olan Kürtçe konuşmasının hatırlatılması üzerine Zana, şöyle dedi:

"Bugün ile 20 yıl önce yaşananlar arasında çok fark vardır. O dönem inkar ve imhanın yaşandığı bir süreç vardı. Trafik ışıkları bile sarı-kırmızı ve yeşil olduğu için değiştirilmeye çalışıldı. Yeşil maviye dönmüştü.

Gelinen nokta inkar değil, çözüm noktasıdır. 2011 yılında yapılacak olan anayasada Kürtler nasıl bir statü ile yer alacak, Kürtlerin kabulu sözdemi yoksa özde mi olacak onu göreceğiz. Kürtlerin kabulunun anayasada güvence altına alınması gerekir. Sorunun tartışılması beraberinde çözüme getireceğine inanıyorum. Bedelsiz bir şey gerçekleşmiyor. Artık kırmızı-yeşil ve sarı renkleri herkes takıyor.

Ben 20 yıl önce Kürtçe yemin etmedim. Sadece yeminden sonra Kürtçe konuştum ve yemini Kürt ve Türk halkının kardeşliği için yaptığımı söyledim. Farklı bir süreçti, geçmişe takılıp kalmamak gerekir. İnkar bitti ama yaşananlarıda unutmamak gerekir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...