Deodorantlar ve Antiperspirantlar birbirinden farklıdır.

Piyasadaki çoğu ürün iki özelliği de barındırır, deodorantlar kötü kokuları etkilemeye yönelik içeriğe sahiptir, antiperspirantlar ise ter gözeneklerini kapatıp terlemeyi önleyerek ter kokusuna çözüm oluştururlar.

Antiperspirantlar, aluminyum tuzlarından oluşan içeriği sayesinde ter gözeneklerinin teri bırakmasını engeller. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), antiperspiranların üzerine ‘Böbrek hastasıysanız doktorunuza danışmadan kullanmayın’ yazılmasını, tuz içeriğinden dolayı zorunlu tutmakta. Ayrıca antiperspiranların içerisindeki Aluminyum tuzları meme dokularında bulunmuş ve meme kanseri ile ilişkisi yoktur denememektedir (1, 2, 3, 4).

Terleme bedenin doğal toksinlerden arınma yöntemiyken, bedeni sıcak olunca serinletme ve fazla toksinleri atma işlevini gördüğü için terlemeyi önlemek (günlük sosyal hayatı etkileyecek şekilde aşırı olmadıkça) sağlıklı olmayabilir. Terleme direk kokuya sebep olmaz, kokuyu koltuk altındaki bakterilerin nemle çoğalması ve yedikleriniz sebep olur. Dolayısıyla, başka çözümler de mevcut.

Koltukaltınıza sürdüğünüz ürüne bakın. Antiperspiran özelliği varsa bir kenara atıp aşağıdaki önerileri değerlendirebilirsiniz.

Neler yapılabilir?


Cildinize herhangl bir doğal reçete kullandığınızda mutlaka küçük bir alanda alerji yapıp yapmadığını deneyin. Kızarıklık, kaşıntı gibi durumlar olduğunda kullanmaya devam etmeyin.


(1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=sappino%20aluminium%20chloride%20mammary
(2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21337589
(3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16522524
(4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22099158