Daha önce Abu Dhabi Uluslararası Film Festivali’nde “Bir kopuş ve büyüme öyküsünü son derece duyarlı ve kontrollü bir biçimde ve çarpıcı bir sinematografiyle anlatması nedeniyle” NETPAC (Asya Sineması’nı Teşvik Ağı) ödülüne değer bulunan 'Zefir', . Kerala Uluslararası Film Festivali’nde 'En İyi İlk Film' dalında Rajata Chakoram (Gümüş Kukal) ödülünü kazandı.

Geçtiğimiz günlerde de 51. Selanik Uluslararası Film Festivali’nde “Sanatsal Başarı” ödülüne layık görülen 'Zefir' ilk kez Toronto Film Festivali’nde seyirci karşısına çıktı. Belma Baş'ın senaryosunu yazıp yönettiği filmin başrollerinde Şeyma Uzunlar, Vahide Gördüm, Sevinç Baş, O. Rüştü Baş, Fatma Uzunlar ve Harun Uzunlar var.

Film, hep hasretini çektiği annesinden bir daha ayrılmamaya kararlı bir kız çocuğunun hikâyesini konu alıyor: Filme adını veren 11 yaşındaki başına buyruk kız çocuğu Zefir, yaz tatilini anneannesiyle dedesinin Doğu Karadeniz Dağları'ndaki evinde, annesinin yolunu gözleyerek geçirir. Sonunda ona kavuşur, ancak annesi Zefir'i almaya değil uzun bir yolculuğa çıkmadan önce onunla vedalaşmaya gelmiştir.