Popular Science yazarı Theodore Gray, katıldığı bir televizyon programında beyaz fosforun akla gelmeyecek güzelliğine tanık oldu. Yanlışlıkla solunması halinde son derece zehirli olan beyaz fosfor, havada aniden alev alabiliyor. Yanına yaklaşılması risk içeren bu element, sentetik uyarıcı madde metamfetamin üretiminde kullanılıyor.

Gray, araştırmacı olan arkadaşının yapacağı gösteri için gerekli olan beyaz fosforu, ordu günlerinden kalma yanıcı mühimmatlardan elde etmiş. Günümüzde beyaz fosfor satan çok az sayıda şirket bulunurken, tedarikçi olmak isteyen bir laboratuvar bulmak imkansıza yakın.

ZEHİRİN BÜYÜLEYİCİ DUMANI
Kimyager arkadaşı, İzlanda’da bir televizyon programında yayınlanacak gösteriyi Gray’e göstermeyi kabul etmiş. Gray, zehirlenmesine neden olmayacağına emin olduğu bir miktar beyaz fosforu, tinerle karıştırdıktan sonra, kauçuk eldivenine sürdü. Ardından tek yapması gereken, avucundaki beyaz fosforu hafifçe üflemekti. Ortaya, elinden uçup giden, soğuk ve büyüleyici bir ışık yayılmaya başladı.

Ortaya çıkan tepkimenin özeti işe şu: tiner buharlaştıkça, beyaz fosfor oksijenle tepkimeye girerek, Gray’in elinin yaklaşık iki santimetre üzerinde parlak gaz parçacıklarına dönüşüyor. Ancak bu tepkimeyi gerçekleştirmek bir yana, görüntülemek bile oldukça zor. Gray’in arkadaşı Tryggvi, bulabildikleri en düşük ışıklı kamerayla çekim yapmış.

İnsan gözü karanlığa alıştıktan sonra, ortaya çıkan parlaklık hem etkileyici hem de endişelendirici bir görüntü ortaya koydu. Çünkü farkında olmadan, tiner, Gray’in eldivenini eritmeye başladı. Şans eseri, beyaz fosfor eline bulaşmadı.

Gray’in notu: Bu deneyi kesinlikle evde denemeyin! Beyaz fosforun solunması ölüme yol açabileceği gibi, deriyle teması ciddi yanıklara neden olabilir.