'Zehirli kitap'

Gazeteci yazar Fatih Polat'ın iz bırakan liderlerin esrarengiz bir şekilde zehirlenerek öldürülmesi veya öldürülmeye teşebbüs edilmesini konu alan 'Aşk, Entrika, Güç ve Zehir" kitabı geçtiğimiz hafta piyasaya çıktı.

22.11.2013 - 09:50

'Zehirli kitap'

Gazateci yazar Fatih Polat'ın "Aşk Entrika Güç ve Zehir" isimli kitabı geçtiğimiz hafta İlgi Kültür Sanat Yayınları'ndan piyasaya çıktı.

Tarihe yön veren isimlerin esrarengiz ölümleri ile ilgili detayların yer aldığı kitapta bugüne kadar bilinmeyen, tarihin karanlık dehlizlerinde saklı kalmış tuzaklar günışığına çıkartıldı.

Tansiyon dışında hiçbir sağlık problemi bulunmayan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ihmallerle dolu ölümüyle başlayan kitap, ölümünden bir hafta önce Almanya'da yaptırdığı check-up'ta doktorun '20-25 yaşındaki bir delikanlı kadar sağlıklısınız. Kalbiniz saat gibi' dediği Alpaslan Türkeş'in ani ve esrarengiz ölümüyle devam ediyor.

Zehir düşmanın en güçlü silahıdır. "Tarih boyunca var olan ve yeryüzü var oldukça da devam edecek olan zehirlenme vak'alarının genelinin nedeninin 'gücü ele geçirmek, rakip olarak görüleni yok etmek' olduğunu anlıyoruz" diyor yazar Polat.

Tarihte iz bırakan 32 ismin şüphe dolu ölümlerini içine aşk, entrika ve en sonunda zehir katarak; belgelerle, gazete küpürleriyle tarihe ışık tutmayı hedefleyen Polat, okuyucu her sayfada hayrete düşürmeyi başarıyor.

Misal; Turgut Özal'a neden otopsi yapılmadı? O gün Köşk'te neden sağlık ekibi yoktu? Neden 23 yaşında hurda bir ambulans gönderildi?

Türkeş'in en yakınındaki isimlerden eski milletvekili Rıza Müftüoğlu Türkeş'in zehirlenerek öldürüldüğünü söyledi. Peki Müftüoğlu bu iddiasını neye dayandırıyordu? CIA çalışanı gizemli bir ajan tarafından kendisine gönderilen esrarengiz mektupta neler yazıyordu? Türkeş'in ölümünde neden Tansu Çiller'in de adı geçiyor?

Türkeş'i en son Almanya'da muayene eden ve çok sağlıklı olduğunu söyleyen Türk doktorun da 1 yıl sonra tıpkı Türkeş gibi ani bir kalp krizi sonucu ölmesi tesadüf müydü?

Tüm bu soruların cevaplarının belgeler ve kişilere yakın kaynaklarla değerlendirilen kitapta yazar Polat, eski başbakanlardan Bülent Ecevit ve Rahşan Ecevit'in de zehirlendiğini, ancak bunun son anda fark edilerek yapılan müdahalelerle kurtarıldığını ilk kez açıklıyor.

Osmanlı padişahları Yıldırım Bayazıd'ın yüzüğündeki zehiri içişinin perde arkası, bir çağ açıp bir çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet'in gut hastalığından değil zehirlenerek öldürüldüğü iddiası yine tüm detaylarıyla Polat'ın kitabında yer alıyor.

Sokrates'in baldıran zehrini kendi elleriyle içtiği dramatik idamı ve idam edilmeden önce son nefesinde söylediği ilginç sırlar, Napolyon Bonapart'ın saç tellerinden çıkan zehir, Attila'nın karısı tarafından zehirlenmesi, Stalin'in esrarengiz biçimde öldürülmesi, Obama'dan Bill Clinton'a kadar ABD başkanlarına kurulan zehirli tuzakların bir polisiye roman akıcılığında kaleme alınan eser, eleştirmenler tarafından, tarihe ve aslında günümüze ışık tutması bakımından başucu kitabı olmaya aday olduğu şeklinde yorumlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...