Zekeriya Beyaz DSP’den aday

DSP’nin, İstanbul’un 16 ilçesinin belediye başkan adayları açıklandı. Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, DSP’nin Esenler Belediye Başkanı adayı oldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2008 - 17:09

DSP İstanbul İl Başkanlığı binasında partililer ve belediye başkan adaylarıyla bir basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, Türk siyasetinin 3 Kasım 2002 tarihinden bu yana tıkandığını ve sorun üretir hale geldiğini savundu. AK Parti ve ana muhalefet partisinin “çarşafa dolanarak siyaset yapma” anlayışı içine girdiğini iddia eden Macit, sorunların bu şekilde örtülmeye çalışıldığını söyledi.

Sadece belli ilçelerde değil, Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde iktidar olmak istediklerini dile getiren Macit, Türkiye’nin her karış toprağının tehlike altında buluhduğunu, “AK Parti iktidarından kurtulmak için 29 Mart yerel seçimlerinin bir fırsat olduğunu” ifade etti. Macit, şöyle konuştu:

“DSP olarak önce yerelde sonra genelde iktidar olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. 29 Mart yerel seçimlerinde halkımız iktidar ve ana muhalefete kırmızı kart gösterecektir. 29 Mart’ta iktidar ve ana muhalefet ciddi bir oy kaybına uğradığı zaman, erken genel seçim yapmak zorunda kalacaklar. DSP nasıl 29 Mart’ta yerelde iktidar olacaksa o tarihte de genelde de iktidar olacaktır.”

Macit daha sonra, partisinin 16 ilçede belediye başkanlığı seçimine girecek olan adaylarını açıkladı.

ADAYLAR
Buna göre, Beykoz için DSP Beykoz İlçe Başkanı Süha Pekkip, Bayrampaşa için inşaat mühendisi Muharrem Çınar, Beşiktaş için Beşiktaş eski Belediye başkanı Ayfer Atay, Bakırköy için Bakırköy eski Belediye Başkanı Ahmet Bahadırlı, Büyükçekmece için Kumburgaz Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Çorbacıoğlu, Çatalca için Durusu Belde Belediye Başkanı Engin Akman, Esenler için Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, Eyüp için Ali Haydar Civan, Güngören için eczacı Murat Tülü, Kartal için Pendik Kızılay İdare Müdürü Orhan Nurman, Pendik için eğitim danışmanı Şaban Kansu, Silivri için emekli Hakim Tuğgeneral Nursafa Pandar, Sultanbeyli için inşaat mühendisi Hikmet Demircan, Şişli için Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Şile için Avukat Tülay Yıldız ve Ümraniye için mali müşavir Bayram İğdeli aday gösterildi.

Adayların açıklanması sırasında salondaki bir partili, “Esenler’e yazıklar olsun” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Belediye başkanı adayların kısa konuşmalarının ardından Macit, diğer il ve ilçe adaylarının en kısa süre içerisinde açıklanacağını vurgulayarak, bugün açıklanan adayların yarısının kadın olmasını arzu ettiklerini, ancak bunun gerçekleşmediği, bundan sonra açıklanacak listelerde özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere çoğu il ve ilçede kadın adayların yer alacağını söyledi.

BEYAZ: HAYIR DİYEMEDİM
Esenler İlçesinden aday gösterilen Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, Türkiye’nin maddi ve manevi tehlikelerle karşı karşıya olduğu bir dönemde kendisiyle aynı duyguları paylaşan çevresinden teklifler aldığını belirterek, “hayır diyemedim” dedi.

Şile belediye başkanı adayı Tülay Yıldız da, DSP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit’i ancak onun gibi düşünenlerin yaşatacağının altını çizerek, hayatı boyunca onun yolundan gideceğini, Şile’nin de DSP’nin olacağını söyledi.

Güngören Belediye Başkan Adayı Murat Tülü de, ülkenin çift kutuplu siyasetten kurtulması için destek istediklerini ifade ederek “AK Parti olmadan dinimi, CHP olmadan Atatürk’ü, MHP olmadan ülkemi sevebilirim” diyenlerin DSP’ye oy vereceğini dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...