CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, özel yetkili mahkemelerin (ÖYM) uygulamalarını eleştirdi.

Batum, ''Özel yetkili mahkemelerin hepsi kötü, ancak en kötü, en insanlık dışı uygulamalar bu dönemde yapılıyor'' diye konuştu.

Ergenekon davasında adı geçen Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin ÖYM’lerin uygulamalarına güzel bir örnek olduğunu belirten Batum, Çelebi’nin 18 Eylül 2008’de gözaltına alındığını 19 Eylül’de de ‘Hizb-ut Tahrir örgütünü Ergenekon’un amaçlarına uygun olarak örgütlediği’ gerekçesiyle tutuklandığını söyledi.

Çelebi’nin telefonunda 138 Hizb-ut Tahrir üyesinin telefon numaralarının kayıtlı olmasının delil olarak gösterildiğini ancak Çelebi’nin sürekli bu telefonların kendisi tarafından yüklenmediğini söylediğini belirten Batum, Çelebi’nin 33 ay içerde kaldıktan sonra ‘bu telefonların sehven telefonuna yüklendiği’ yönünde bir ibareyle tahliye edildiğini, ancak davanın sürdüğünü söyledi.

'İMZALAR BİRBİRİNDEN FARKLI'
Bu 33 ay zarfında davada 7 savcının değiştiğini, ilk imzaların Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriye Öz’e ait olduğunu belirten Batum, soruşturma dosyasında Öz adına atılan 12 imzanın 12’sinin de birbirinden farklı imzalar olduğunu söyledi.

Ayrıca dosyadaki üç farklı Emniyet Müdürüne ait imzanın da aynı imza olduğunu ifade eden Batum, “Üç farklı insan; Selami Yıldız, İbrahim Emre, Mutlu Ekizoğlu, başka bir imza atıyor Celal Sel diye” dedi.

Çelebi’nin bu telefon kayıtlarının telefonuna nasıl yüklendiğine ilişkin soru sorduğunu belirten Batum, 2 yıl geçmesine ve 7 ayrı savcının değerlendirmesine rağmen, bir sonuç alınamadığını ifade etti.

Bu olayların ‘özel yetkili mahkeme rezaletinin son aşaması' olduğunu belirten Batum, “74 milyonun durumu bugün iktidarın iki dudağı arasında'' dedi.