‘Zenciler’ sahneye çıkıyor

Jean Genet’in “öteki”nin öyküsünü anlatan “Zenciler” isimli tiyatro oyunu, “Dip Sahne” tarafından sahneye aktarılıyor.

09.04.2011 - 11:18

‘Zenciler’ sahneye çıkıyor

Jean Genet’nin “Zenciler” isimli oyunu “Dip Sahne” oyuncularının yorumuyla izleyicilerle buluşuyor.

Genet’nin mevcut sistemi eleştirdiği ve Fransa’nın Cezayir karşısındaki tutumundan etkilenerek yazdığı oyunu ilk kez 1959’da sergilendi.

Türkiye’de sadece bir tiyatro kulübü tarafından sahnelenen oyun, içerdiği siyasi ve cinsel göndermeler nedeniyle daha önce hiçbir profesyonel tiyatro tarafından sahneye koyulmadı.

Merkezine “öteki”yi alan oyunu Nilay Erdönmez yönetiyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Yüksek Lisans öğrencisi Erdönmez, “Zenciler” oyununu yüksek lisans tezi olarak seçmiş. 5 ay boyunca metin üzerine çalışan Erdönmez, zencilerin evrensel bir metin olduğunu vurguluyor.

“Zenci”nin sadece rengi siyah olan demek olmadığını ifade eden yönetmen Erdönmez, günümüzde ezilen, kullanılan, metalaştırılan insanların şimdiki zenciler, yani “ötekiler” olduğunu söylüyor.

Oyunun kadrosunda Barış Çelikkol, Bedir Bedir, Can Yılmaz, Hakan Dülger, Direnç Dedeoğlu, Emre Çakman, Neslihan Arslan, Nilay Erdönmez, Yeşim Çapanoğlu, Tuğçe Tanış ve Uğur Arslan yer alıyor.

Koreografisinin Erdinç Anaz’ın yaptığı oyun Nami Başer’in çevirisiyle izleyicilerle buluşuyor.

“Zenciler” 11 Nisan Pazartesi günü Kenter Tiyatrosu’nda izleyicilerle buluşacak. Oyun 19 Nisan’da ise Kumbaracı50’de sahnelenecek.

Oyunun biletleri Kenter Tiyatrosu gişesinden temin edilebiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...