Zeytinburnu'nda BDP ilçe örgütünün önünde toplanan grubun eylemine ülkücüler ve mahalle sakinleri müdahale etmek istedi. Göstericiler dağılırken, ülkücüler BDP ilçe örgütünü taşladı. Ellerinde sopalar bulunan yaklaşık 300 kişi, PKK aleyhine sloganlar attı. Polis, ilçe binasına ulaşmak için barikatı aşmak isteyen kalabalığa biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahale etti. 50'ye yakın kişiyi gözaltına alındı.

BELEDİYE BAŞKANI: PROVOKASYON
Öte yandan olay yerine gelen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçedeki olayların sosyal paylaşım siteleri üzerinden gönderilen provokasyon amaçlı mesajlarla organize edildiğini söyledi. Kendisine de 'Zeytinburnu'nun şu noktasında şu kadar adam öldürüldü' diye mail geldiğini belirten Aydın, halkın gece saatlerinde dışarı çıkmamasını ve sağ duyulu hareket etmesini istedi.

Aydın, "Çok açık ve net söylüyorum. Zeytinburnu'nda provokasyon yapılıyor. Ben Zeytinburnu hemşerilerimin sakin olmasını arzu ediyorum. Bazı söylentiler var. 'Yok şu kadar kişi öldürüldü' diye. Bunların tamamı asılsızdır. Yalandır. Hiçbir şeye itibar etmesinler. Oyuna gelinmesin. Sakin olalım. Herkes evinde kalsın. Sokağa çıkmasınlar. Gece saatlerinde. İnsanların sağduyusu sayesinde kısa sürede bu problemin aşılacağına inanıyorum. Özellikle söyleyeceğim şey; Zeytinburnulu hemşerilerimiz dedikodulara itibar etmesin. Örneğin benim mail adresime de 'Zeytinburnu'nun şu noktasında şu kadar adam öldürüldü' gibi mailler geliyor. Bunlar tamamen asılsızdır. Tamamen gerçek dışı. Gece saatlerinde insanlarımızın evinde olması lazım. İnsanların sağduyusu sayesinde bunu aşacağız" şeklinde konuştu.

BDP İLÇE BAŞKANI: SALDIRI POLİS KONTROLÜNDE
Saldırganların polisten cesaret aldığını dile getiren BDP İlçe Eşbaşkanı Nezir Erdemci ise, "İki gün önce burada toplanan bir grup önce ilçe binamıza ardından da Kürtlere ait iş yerlerine yönelik satırlarla, sopalarla ırkçı bir saldırılarda bulundu. Batmalılar kahvesi olarak bilinen Dostlar Kıraathanesi'nde saldırı olmadan önce polisler tarafından arama yapıldı ve kimlik kontrolü sırasında polis birçok kişinin ismini not aldı. Sadece Kürtlerin iş yerlerinde arama yapılması polisle saldırganlar arasındaki ilişkiyi açıklar nitelikte. Biz çok iyi biliyoruz ki, saldırganlar polisten cesaret almasa böyle ırkçı saldırılarda bulunamazlar" diye konuştu.

GERGİNLİK 3 GÜNDÜR SÜRÜYOR
Zeytinburnu'nda 3 gün önce de benzer olaylar yaşanmıştı. Salı akşamı saat 22.30 sıralarında gösteri yapmak isteyen ve PKK lehine slogan attıkları iddia edilen 15- 20 kişilik grup, Zeytinburnu 58. Bulvar ve Veliefendi Mahallesi'nde bulunan bazı işyeri, banka ve araçlara zarar vermiş, mahalleli ise gruba tepki göstermişti. Mahalleli ile grup karşı karşıya gelince gerginlik yaşanmış, mahalleli ara sokaklarda grubu kovalamaya başlamıştı. Yaşanan kovalamacada bir çocuk, kalabalığın arasında kalmış ve Bigalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne sığınmıştı. Derneğin önünde bekleyen yaklaşık 100 mahalleli, çocuğun kendilerine verilmesini istemiş, slogan atıp tekbir getirmişti. Sokağın iki girişine barikat kuran polisler, yoğun güvenlik önlemleri altında çocuğu binadan çıkarıp polis merkezine götürmüş, bunun üzerine mahalleli de dağılarak evlerine gitmişti.