Zihinsel engelli gencin askere çağrıldığı iddiası

İzmir'de devlet hastanesinden yüzde 90 zihinsel engelli raporu bulunduğu belirtilen kişiye askerlik çağrısı yapıldı. Askere çağrılan engelli, "Askerlik yapmak isterim ama ben kendime bakamıyorum, orada nasıl tek başıma yaşayacağım" dedi.

Anadolu Ajansı 24.02.2015 - 17:25

Zihinsel engelli gencin askere çağrıldığı iddiası

27 yaşındaki Osman Toktaş, kendisine 2008 yılında Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi'nden yüzde 90 oranında zihinsel engeli raporu verildiğini söyledi.

Annesi Cemil'e Toktaş'ın engelli bakım ücretinden yararlandığını ifade eden Toktaş, kendisinin de engelli maaşı aldığını ifade etti..

Askere alma sevk kağıdı ile "şok" yaşadığını ifade eden Toktaş, en geç 25 Şubat itibariyle Zırhlı Birlik Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Etimesgut Ankara adresinde bulunması gerektiğini belirtti.

GATA’DAN SAĞLAM RAPORU

Çağrı kağıdını alınca ilgili askerlik şubesine gittiklerini ifade eden Toktaş, burada gösterdiği engelli belgesinin sahte olduğunun söylendiğini ve GATA'ya sevk edildiğini anlattı.

GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nden kendisine verilen sağlam raporuyla askere çağrıldığını belirten Toktaş, "Benim numara yaptığımı söylüyorlar. Alsancak Devlet Hastanesi'nden 2008 yılında rapor aldım. Bana Başbakanlık tarafından engelli kartı verdiler ama askere gitmek için çürük vermediler" diye konuştu.

Toktaş, kendisinin askerlik yapmak istediğini ancak durumunun buna müsaade etmediğini iddia etti.

Osman Toktaş, "Askerlik yapmak isterim ama ben kendime bakamıyorum, orada nasıl tek başıma yaşayacağım" dedi.

Yarın birliğine teslim olacağını ifade eden Toktaş, annesinin "oğlum gidecek, tek başına nasıl yapacak" endişesi yaşadığını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...