10 gün boyunca ülkeler konuyu uzattı.. Sürecin tehlikeye girmesi ile hafta sonu bakanlar çağrıldı ve sonuç alınmaya çalışıldı.

İlişkili Haberler


Gordon Brown, gelen haberler sonucunda gelişini iki gün önce çekti. Afrika ülkeleri ve ada devletleri çözüm için çarpıştıkça ve karşılarında fosil devletleri gördükçe, Bella Center’daki toplantıda yer alan STK temsilcileri eylem üstüne eylem yaptılar… Cumartesi günü ise, bu sefer, 100.000’den fazla insan sokaklardaydı…

Saatler çözümü kaçınılmaz kılarken dünya sessiz kalamazdı…

Çözüm ise yalnız başına politikacılara emanet edilemezdi. Peki dünya birleşecek korkusu varsa ne yapılabilirdi?.

Danimarka medyası önce şiddeti işledi. Sonra polis metrolarda gezindi ve korkuyu arttırmaya çalıştı. Barış içinde dünya için çözüm isteyenler Kopenhag sokaklarını doldururken, yoldan geçen 1000 kişi gözaltına alındı. Nitekim hepsi serbest kaldı ve sadece 3’ü tutulandı. O kadar yaratılan korkuya rağmen 3 kişi!

Pazartesi’ni Salı’ya bağlayan gece ise meşhur Christianshavn basıldı. Çünkü 70’lerde askeri üs olup boşaltılan bu yer, her seferinde vergi vermiyorlar, komünal yaşıyorlar diye basılmıştı. Burası polise alışıktı. Nitekim duvarlarındaki resimli tarihlerde ya eylem, ya eğlence yada polis baskını vardır. İşte burayı gece 2’de basarak 200 kişiyi gözaltına aldılar.

Yani Danimarka polisi yürürken yada uyurken sizi gözaltına alır, sonuç budur!

Kesin olan birşey varsa Danimarka devleti ipleri elinden bırakmak istemiyor. Kesin olan birşey varsa, bugün iklim sorunu katılım sorunudur, hak sorunudur, barış sorunudur aslında. Kesin olan birşey varsa, yarın sabah onbinlerce insan bunun için Bella Center çevresinde olacak. Orada bu kadar insanın olmamasının yolu eylemdeki şiddetten değil, eyleme gitmeden kazınan şiddetten gelir. Tıpkı Cumartesi günü yoldan geçen 1000 kişiyi tutuklamak, tıpkı Christianshavn’ı gece basmak gibi.

Çarşamba sabahı en az 3 kol olacak. Birinci kol, toplantılara artık katılamayan sarı kol. İkinci kol mavi, üçüncüsü ise yeşil kol. Hepsi Bella Center’ın etrafında toplanacak. Son bir kol ise içeride, sivil toplum temsilcileri..

Yarın artık bugündür, beklemeye gerek yok.. Hele hele iklim için bekleyecek zamanımız yok. IPCC başkanı, Nobel’li Pachauri söylüyor; Bilim rolünü yerine getirdi, şimdi hareket etme zamanı”.. Şu sözlerini de yanına koyun lütfen ”Mesajımızı iletmek için tek yol halk hareketi. Yerel ve merkezi politikacıları etkileyin ki 6-12 ay içinde yükümlülüklerin sıkılaşmasını sağlayabiliriz.” Yani IPCC başkanı Pachaur, Pazartesi günü gençlere bunları söylüyor.

Salı akşamı Danimarka Başkabakanı Rassmussen’in “ dünya bizi seyrediyor” sözleri duyuldu. O da çözüm için çağırıyor. Yani harekete geçme için çağrı hertarafı sarmış durumda.

Yaşama hakkınızı müzakere ettirmeyin, müzakerelere seyirci kalmayın, parçası olun!