Zonguldak'ta maden işçilerinin ocaktan çıkmama eylemi sona erdi

Zonguldak'ta Türkiye Taş Kömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan maden işçilerinin dün sabah saat 08.00'de başlattıkları 'Maden ocağından çıkmama' eylemi 21 saat sonra sona erdi.

DHA 07.11.2017 - 07:52 | Son Güncelleme : 07.11.2017 - 08:51

Zonguldak'ta maden işçilerinin ocaktan çıkmama eylemi sona erdi

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda yaptıkları görüşmelerin ardından Zonguldak'a geldi.

GMİS önünde bekleyen maden işçilerine seslenen Türk-İş Genel Başkanı Atalay, iki bakanlığa torba yasa tasarısındaki 58'nci maddeyle ilgili maden işçisinin taleplerini ilettiklerini söyledi.

58'nci maddenin değiştirileceğini ifade eden Atalay şöyle dedi:

"Zor şartlarda 24 saat geçirdiniz. Bulunduğunuz yerlerin çok soğuk olduğunu biliyorum. Dün gece 02.00'ye kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıktı. İki bakanlığın bu 58'nci madde ile ilgili bir sıkıntı olmamasını söylemesinde rağmen sizin ve bizim bir talebimiz vardı. Dedik ki; 58'nci maddenin Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun devlet eliyle işletilen sahaları hariç tutulacak. Sabaha 
karşı 03.30'da bunda anlaştık. Perşembe günü Meclis gündemine getirecekler. Bu iki kelimeyi ilave ettikten sonra bizim hiç problemiz kalmayacak. Burada bu bölgede emeği olan siyasilere basın mensuplarına iki bakanlığın bürokratlarına teşekkür ediyorum."

"58'NCİ MADDE KAPSAM DIŞINDA OLACAK"

Atalay, daha sonra sendika binasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

TTK'nın özelleşmeyeceğini bakanlıkların böyle bir çalışması olmadığını söyleyen Atalay, şöyle konuştu:

"Maden işçilerinin eylemi ardından sendika başkanı Ankara'ya geldi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarıyla görüştük. Bize, 'Siz nasıl rahatlarsınız? Ne istiyorsunuz? dediler. Biz torba yasadaki maddeye 'Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun devlet eliyle işletilen sahaları hariç' diye bu iki kelimeyi koyun dedik. Tamam dediler. Yani TTK sahalarıyla ilgili 58'nci maddede kapsam dışında olacak. Onun için bir sıkıntımız yok. Özelleştirilmeyle ilgili bir tedirginlik ve kaygımız yok. Böyle bir çalışma yok. Böyle bir şey olmaz. Ben buradayım. Böyle bir çalışma olursa milletten hemen sonra ben gelip kapatırım aşağıya kendimi. Sonra siz beni çıkartamazsınız. İşin esprisi. Böyle bir çalışma, böyle bir problemde yok."

Maden işçileri, sendika önünde bir süre 'Madenci feneri sönmeyecek', 'İşte sendika, işte madenci' sloganları attıktan sonra dağıldı.

Sayfa Yükleniyor...