Zonguldak'tan "Poşete Hayır"

Zonguldak Belediyesi Kent Konseyince başlatılan ''Poşete Hayır, File Kullanalım'' kampanyasıyla poşetlerin çevreye verdiği zararın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Anadolu Ajansı 04.03.2010 - 11:18

Zonguldak'tan "Poşete Hayır"

Belediye Nikah Salonu'nda başlatılan kampanya öncesinde konuşan Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, ülke genelinde ilk kez Zonguldak'ta başlatılan kampanyanın önemine dikkati çekti.


Poşetlerin çevreye verdiği zararın önlenmesinin yanı sıra projenin kadınlara ekonomik girdi sağlayacağını ifade eden Belediye Başkanı Eşref, şöyle konuştu:

''İlk etapta konsey üyeleri file yapımını öğreniyor. Önümüzdeki aylarda bununla ilgili ev kadınlarına yönelik kurslar açılacak. Kadınlarımızın ürettiği fileler sayesinde poşet kullanımı ortadan kalkacak. File yapımında kullanılacak iplik ihtiyaçlarını belediyemiz ve sponsor firmalar karşılayacak. Bir filenin 1 lira işçilik maliyeti olduğunu düşünürsek günde 20 adet üretilmesi durumunda 20 lira kazanılabilecek. Ayda ise bu 600 lira yapar. Yani asgari ücretin üzerinde gelir elde edebilecekler. Bu yüzden bu projeyi çok önemsiyoruz.''

GUINNESS BAŞVURUSU YAPILACAK

Proje koordinatörü, ziraat mühendisi Necmettin Türkoğlu da çevre bilinci ve kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla kendisinin başlattığı proje konusunda bazı üniversitelerden destek aldığını belirtti.

Türkoğlu, şunları söyledi:

''Dünyanın en büyük filesini örmeye Zonguldak'tan başlayacağız. Burada Türkiye'nin hatta dünyanın en önemli projesini başlatıyoruz. 'Poşete Hayır, File Kullanalım' kampanyası kapsamında ülke genelindeki kentleri dolaşarak 1 kilometre uzunluğunda file hazırlayacağız. Gittiğimiz kentlerdeki yöneticilere, kent konseyi üyelerine ve çok sayıda kişiye filemize ilmik attıracağız. Filenin tamamlanmasının ardından Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuracağız. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Çalışmamıza Zonguldak Kent Konseyi büyük ilgi gösterdiği için kampanyayı burada başlatıyoruz.''

Zonguldak Belediyesi Kent Konseyi Çevre Komisyonu Başkanı Melahat Çöğendez ise dünyanın her geçen gün poşet çöplüğüne dönüştüğünü belirterek, ''Belçika, İrlanda, Polonya, İngiltere ve İspanya gibi ülkeler, yaptırımlar uygulayarak poşet kullanımını engellemeye çalışmaktadır. Hem kadınımıza iş imkanı sağlamayı hem de çevre kirliliğinde en büyük etken olan naylon poşetlerden nefes alamaz hale gelen dünyamıza nefes aldırmayı hedefliyoruz'' diye konuştu.

Hazırlanacak fileye ilk ilmiği atan Eşref, Türkoğlu'na madenci heykeli, kentin tanıtım CD'sini ve ajanda hediye etti.

Türkoğlu ise eşinin yaptığı ebru çalışmasının yer aldığı tabloyu file içerisinde Başkan Eşref'e takdim etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...