'Zorunlu sınıflandırma binaların garantisi'

Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Dr. Barış Onay, 'Her binanın kapısında enerji tüketimi bilgisi yer alacak. Böylece bir evin diğer evden daha az enerji harcadığı garanti altına alınacak' dedi.

03.05.2012 - 17:54

'Zorunlu sınıflandırma binaların garantisi'

Dün kapılarını açan 35. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'da ntvmsnbc'nin sorularını yanıtlayan Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Dr. Barış Onay, konutlar için 1 Ocak’tan itibaren zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesi ile ilgili olarak "Her binanın kapısında enerji tüketimi bilgisi yer alacak. Böylece bir evin diğer evden daha az enerji harcadığı garanti altına alınacak" açıklamasında bulundu.

Onay, 35. Yapı Fuarı ve yapı sektörünün 2012 yılı beklentileriyle ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

Fuarda bu sene neler öne çıkıyor?
"Yurtdışından çok yoğun bir ilgiyle karşılaşıyoruz. Bu sene bir patlama var. Yurtdışı satışlarımızı neredeyse 2'ye katladık. Türkiye'nin içinde bulunduğu konjonktürde AB ve diğer ülkelerden Türkiye'ye yatırım yapmak için çok büyük bir talep var. Amerika, Endonezya, Kanada ve Kore'den milli katılım var. Birbirine uzak yerlerden dahi, Türk yapı sektörüne gösterilen ilgiden çok memnun bahsedebiliriz. Konuk ülkemiz Almanya, geçen yıl da Rusya'ydı. Almanya, Türkiye'nin 1. ticari partneri. EuroZone'daki krizden etkilenmemiş bir Avrupa ülkesi. Yapı sektöründe çok büyük Alman yatırımları var. 3. ülke stratejisi kapsamında değerlendirilebilecek yeni bir işbirliği olanağı var."

Bu yoğun ilgide Mütekabiliyet Yasası'nın çıkacak olması nedeniyle artan yabancı talebinin etkisi var mı?
"Çok dolaylı olarak diyebiliriz."

2012 için yapı sektöründe büyüme beklentisi nedir?
"Türkiye'nin 2012 yılı için %4'e yakın büyüme beklentisi var. Yapı sektöründe de yıllardır genelin birkaç puan üzerinde büyüme gösterdiğini görüyoruz. Yapı sektörü, geçen seneyi %11.2 ile bitirdi. 2011 son çeyrekte ise %7'ydi. Arada 2-3 puan fark kaldığında çok sağlıklı olarak değerlendiriyoruz. Bu yıl da %4 büyüme beklentisinde %7'nin biraz altında ya da üstünde olmasını öngörüyor ve sağlıklı büyümesini sürdürmesini bekliyoruz."

Kentsel Dönüşüm Yasası da Meclis'te görüşülüyor. İnşaat ve yapı sektörünü çok hareketli bir dönem bekliyor. Hangi iş kolları öne çıkacak bu süreçte?
"Türkiye'de gayrimenkul danışmanlığı çok önemli bir yer alacak. İstanbul'da son yıllarda yapılan inşaat yatırımları genelde hep şehir dışında. Kentsel dönüşüm ise şehir merkezinde yapılacak. Bugüne kadar olmamış bir kent ve arsa arzı sözkonusu olacak. Nerelerde, ne tür bir yapılanma olacağına, nerelerin prim yapacağına dair bir know-how, bilgi birikimine ihtiyaç var. Şehrin kalbinde kalmış yerler hızla yenilenecek."

Yeşil binaların geleceği ne olacak?
"Enerji maliyetleri bundan sonra dünya için 1. gündem maddesi olacak. Petrol fiyatları gün geçtikçe artacak. Binaların daha az enerji harcaması da bu doğrultuda önem kazanıyor. Evin daha az enerji tüketmesi bilincinin oturması gerekiyor öncelikle. Araba, televizyon, buzdolabı alırken az enerji tüketeni seçiliyor, evin de az enerji tüketeni alınmak isteniyor esasında. Yeşil binaların sertifikalandırılması bu nedenle önemli. Bir evin diğer evden daha az enerji harcadığının garanti altına alınabilmesi için.

Yapı Endüstri Merkezi olarak biz de sıradayız. Yavaş çalışan bir süreç ama başlamış olması çok önemli. Avrupa Birliği binalarda enerji verimliliği direktifinden gelen bir zorunluluk. Biz de uymak zorunda olduğumuz için bunu yapmak durumundayız. 2017 yılına kadar tüm binaların enerji kimlik belgesi alması zorunluluğu var, kanunen. Yeni yapılacak her binaya da Bakanlığın vermesi gereken bir sertifika var. Bu sertifika, binalara A'dan G'ye kadar giden bir sınıflandırmada değer verecek. Her binanın kapısına 'Bu bina A'dadır, bu bina B'dedir' gibi enerji tüketimi bilgisinin oluşturulmasından geçiyor."

Çelik binalar bu süreçte öne çıkacak mı?
"Çelik yapılar, hafif ve demontable olduğu için daha az enerji sarfederek, daha hızlı yapılan binalar. Depreme daha dayanıklı. Ama bütün binalar, çelik yapılsın diye birşey yok. Bütün binalar, kanuna ve usulüne göre yapılsın. Çelik ya da beton çok farketmiyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...