NTV

Zynga'yı Çin kurtaracak

Türkiye

Zynga, kötü günleri atlatmak için önemli bir işbirliğine imza attı.

Birçok oyunu Facebook üzerinden sunan Zynga, kan kaybını önlemek için Çin’in sosyal ağı Sina ile anlaşma yaptı. Zynga, anlaşma kapsamında sosyal medyanın ve mobil platformun en popüler oyunlarından Draw Something’i Çince sunacak. Şirket, yaptığı açıklamada oyunun Çince dahil 11 yeni dilde yayımlanacağını belirtti.

Zynga’nın mobil şefi David Ko, “Enrique Iglesias ve Jennifer Lopez gibi küresel yıldızlarla olan ortaklığımız ve yerel pop kültürüne yönelik referanslarımızla oyun çok daha eğlenceli olacak” dedi.

Zynga, Çin’in faklı bölgelerinde konuşulan geleneksel Çin dillerinde de yayımlanacak Draw Something ile yapacağı girişim sayesinde, Facebook’a olan bağımlılığından da kurtulmuş olacak. ABD’li şirket, ilk önemli çıkışını FarmVille ile yapmış, satın alınan Draw Something ise sosyal oyun piyasasındaki en son hit olmuştu.

MİLYONLARCA YENİ KULLANICI HAYALİ
Facebook’tan kısa bir süre önce halka arz edilen Zynga’nın hisseleri, sosyal medya ağının halka arz edildiği günlerde 10 dolar civarındaydı. Ancak Facebook’un ve Nasdaq borsasının mahkemelik olmasına kadar uzanan halka arz fiyaskosu, Zynga’nın hisselerini ilk kez 5 doların altında indirdi ve şirket piyasa değerinde önemli bir düşüş yaşadı.

Aralarında Norveçce ve Japonca’da bulunan 11 yeni dilde sunulacak olan Zynga, bu dillerin ait olduğu ülkelerin kültürlerine ve tanınmış isimlerine ait içerikler sunacak.

Draw Something, Mart ayında Zynga’nın Words With Friends oyununu geçerek en popüler sosyal medya oyunu olmuş, Zynga, bu gelişmenin kısa bir süre öncesinde oyunun üreticisi OMGPOP’u 180 milyon dolara satın alacağını açıklamıştı.

Draw Something, yayımlandığı ilk 50 gün içinde 50 milyon kez indirilme başarısını gösterdi. Zynga, Nisan ayında oyuna güncellemeler yaparak Draw Something’i Amazon Kindle Fire tabletien uyumlu kıldı. Mayıs ayında ise ne olduysa oyun milyonlarca kullanıcı kaybetti. Zynga Çin piyasasında bu durumu tersine çevirmeyi umuyor.