Almanya ve Fransa'dan Rus diplomatlar için sınır dışı kararı

Almanya, Buça'da yaşananlar nedeniyle 40 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan etti. Fransa da ülkede görev yapan 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Haberler 04.04.2022 - 19:37 | Son Güncelleme : 04.04.2022 - 21:39

Almanya ve Fransa'dan Rus diplomatlar için sınır dışı kararı

Son dakika haberi! Alman hükümeti, Ukrayna'nın Buça kentindeki sivil ölümlerinin ardından Rusya'ya yanıt olarak çok sayıda Rus diplomatını "istenmeyen kişi" ilan etti.

Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Buça'dan gelen fotoğrafların tüm sınırları aşan bir "yok etme" iradesine tanıklık ettiğini belirterek, "Bu nedenle, Rusya Büyükelçiliği'nin önemli sayıda çalışanını istenmeyen kişi olarak ilan ettik. Ortaklarımızla birlikte, Rusya'ya karşı mevcut yaptırımları daha da sıkılaştıracağız, Ukrayna silahlı kuvvetlerine desteğimizi kararlı bir şekilde genişleteceğiz ve ayrıca NATO'nun doğu kanadını güçlendireceğiz" diye konuştu.

Ukrayna-Rusya savaşı 40. gününde devam ediyor. Ukrayna-Rusya savaşı 40. gününde devam ediyor.

Alman medyası, "istenmeyen kişi" ilan edilen Rus diplomat sayısının 40 olduğunu ve 5 gün içinde Almanya'yı terk etmelerinin istendiğini yazdı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı da, ülkede görev yapan ve eylemleri Fransa'nın güvenlik çıkarlarına aykırı olan 35 Rus diplomat için sınır dışı etme kararı alındığını duyurdu. HABERİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYINIZ

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Almanya'nın sınır dışı kararına Moskova yanıt verecek" denildi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...