Rusya-Ukrayna savaşı 10. gününde... Putin: Yaptırımlar savaş ilanına benziyor

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları 10. gününde sürüyor. Rus güçleri, başkent Kiev'e doğru olan yolları ve yerleşim yerlerini bombalayarak ilerlemeye çalışıyor. Ukrayna askerleri ise son ve asıl savunmasını kent girişine kurdukları ve çelikle destekledikleri barikatların arkasında yapmayı planlıyor. Çatışmalar sürerken taraflar sivillerin tahliyesi için geçici ve bölgesel bir ateşkes için anlaşmıştı. Mariupol ve Volnovaha kentlerinde sivillerin tahliyesi için insani koridor oluşturuldu. Ancak Ukrayna, Rus ordusunun ateşkese uymadığı gerekçesiyle tahliyelerin durduğunu açıkladı. Kızılhaç da, tahliyelerin bugün başlamayacağını duyurdu. Yeni bir açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin ise, ülkesine yönelik yaptırımların bir savaş ilanına benzediğini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr - Reuters - Anadolu Ajansı 05.03.2022 - 19:59

Rusya-Ukrayna savaşı 10. gününde... Putin: Yaptırımlar savaş ilanına benziyor

'nın 'ya düzenlediği saldırı 10. gününde. Bölgede çatışmalar devam ediyor. 

Rus askerleri başkente ilerleyişi sürdürürken Kiev'in Hatne köyü bombaların hedefi oldu. Çok sayıda ev alevler içinde kaldı, itfaiye ekipleri yangını söndürmek için mücadele etti. 

Kiev'in kuzeybatısındaki Borodyanka kasabasındaki patlamalar sonucu çok sayıda bina ve araç kullanılamaz hale geldi.

Geçtiğimiz gün ABD'li yetkililer son Rus askeri konvoyunun Kiev'e hala 25 kilometre uzaklıkta olduğunu söylemişti.

''YAPTIRIMLAR SAVAŞ İLANINA BENZİYOR''

Devlet Başkanı ise yaptığı son açıklamada, "'da her şey planlandığı gibi gidiyor" derken, "Yaptırımlar savaş ilanına benziyor" diye konuştu.

Putin, 'daki askeri altyapıyı yok etme çalışmalarının neredeyse tamamlandığını bildirirken, 'da sıkıyönetim veya olağanüstü hal uygulama planları olmadığını söyledi.

SİVİLLERİN ÇIKMASI İÇİN GEÇİCİ ATEŞKES

Savunma Bakanlığı, Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulayacaklarını duyurdu.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması için insani koridorların açıldığı belirtildi.

Söz konusu koridorların Ukrayna tarafı ile anlaşma ile açıldığına işaret edilen açıklamada, “Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulanacaktır” ifadesine yer verildi.

Rusya'nın RIA haber ajansının şehir yetkililerinin aktardığına göre, sivillerin Ukrayna'nın Mariupol kentinden Moskova saatiyle 12.00 ila 17.00 saatleri arasında ayrılmalarına izin verileceğini söyledi.

Rusya, erken saatlerde Ukrayna'nın güneyindeki Azak Denizi liman kentini kuşatan birliklerinin ateş etmeyi durduracağını ve sivillerin geçişine izin vereceğini söyledi.

KIZILHAÇ: TAHLİYELER BUGÜN BAŞLAMAYACAK

Ancak Rus ordusunun Mariupol'da ateşkese uymadığı yönünde haberler geldi. Bu nedenle yerel yetkililer tahliyelerin ertelendiğini söyledi.

Kiev yönetimi ise Volnovaha'da da ateşkesin durduğunu bildirdi. Kızılhaç da, tahliyelerin bugün başlamayacağını duyurdu.

Ukrayna'da Rus ordusu tarafından kuşatılan Mariupol şehrinin Belediye Başkanı Vadim Boyçenko, dün yaptığı açıklamada, kent halkının 5 gündür bombardıman altında olduğunu, tahliye için güvenlik koridoru oluşturulması gerektiğini söylemişti.

RUSYA: 4 ADET SU-27 JETİNİ DÜŞÜRDÜK

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus güçlerinin Ukrayna'da geniş çaplı operasyonlarını sürdürdüğü vurgulandı.

Bazı kasabaların ele geçirildiği belirtilen açıklamada, Ukrayna'ya ait 4 adet Su-27 jetinin düşürüldüğü bilgisi paylaşıldı.

ZELENSKİ: BUGÜNDEN İTİBAREN ÖLENLERİN HEPSİ SİZİN YÜZÜNÜZDEN ÖLÜYOR

Dün düzenlenen NATO zirvesiyle ilgili gece açıklamalarda bulunan Zelenski, sert eleştirilerde bulundu.

Zelenski, yaptığı açıklamada, bugün düzenlenen NATO zirvesini, "zayıf ve kafaları karıştıran bir zirve" olarak niteledi.

Herkesin Avrupa için özgürlük mücadelesini bir numaralı hedef olarak görmediğinin açık olduğu bir zirve gerçekleştirildiğini" belirten Zelenski, şöyle devam etti:

''NATO ülkelerinin, güya Ukrayna üzerindeki gökyüzünü uçuşa kapatmakla Rusya'nın NATO'ya karşı doğrudan saldırganlığını kışkırtacağı yönünde bir masal oluşturduklarına inanıyoruz. Bu, kendi kendine hipnoz. Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölüyor.''

BM: UKRAYNA'DA ÖLÜ VE YARALI SİVİL SAYISI BİNİ GEÇTİ

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Ukrayna'da Rus işgalinde şimdiye kadar 331 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

24 Şubat-3 Mart'ta ölen ve yaralan sivillerin sayısının 1006'ya yükseldiğini belirten Dujarric, 1,2 milyondan fazla kişinin ise ülkeden ayrıldığını ifade etti.

Ancak Ukraynalı yetkililer, ölü sayısının 2 binden fazla olduğunu belirtiyor.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA 5 SENARYO

Sayfa Yükleniyor...