Rusya-Ukrayna savaşında 13. gün: Rusya'dan sivillerin tahliyesi için 5 kentte ateşkes

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları 13. gününde devam ediyor. Dün yapılan barış görüşmelerinin 3. turundan da sonuç çıkmadı. Rusya, sivillerin tahliyesi için başkent Kiev dahil 5 kentte tekrar geçici ateşkes ilan etti. ABD istihbaratı, "Ukrayna'da önümüzdeki birkaç hafta içinde işler çirkinleşecek" uyarısında bulundu.

Haberler - ntv.com.tr - Reuters - NTV Haber - Anadolu Ajansı 08.03.2022 - 21:23 | Son Güncelleme : 08.03.2022 - 23:39

Rusya-Ukrayna savaşında 13. gün: Rusya'dan sivillerin tahliyesi için 5 kentte ateşkes

'nın 'ya saldırıları 13. gününde. 

 ile  heyetlerinin gerçekleştirdiği müzakerelerin üçüncü turundan da kayda değer bir ilerleme sağlanamadı. Dördüncü turun yakında yine Belarus'ta yapılacağı belirtildi. HABERİN DETAYLARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

RUSYA TEKRAR GEÇİCİ ATEŞKES İLAN ETTİ

Rusya, Ukrayna'da başkent Kiev dahil 5 kentinden sivillerin tahliyesi için yarın Moskova saati ile 10.00’dan itibaren tekrar geçici ateşkes ilan ettiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Savunma Yönetim Merkezinden yapılan açıklamada, Ukrayna'nın kentlerinde insani durumun kötüleştiği belirtildi.

Sivillerin ve yabancı uyruklu vatandaşların güvenliğinin sağlanması önemine işaret edilen açıklamada, "Rusya, 9 Mart'ta Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla ateşkes ilan ediyor ve insani koridorları oluşturmaya hazır" denildi.

Ukrayna'nın Kiev, Çernihiv, Sumi, Harkov ve Mariupol kentlerinde, tahliyeler için insani yardım koridorlarının oluşturulacağı belirtilen açıklamada, Ukrayna tarafına söz konusu koridorların çalışma saatinin belirlenmesi konusunda Moskova saatiyle gece 03.00'e kadar mutabakata varılması teklifinde bulunuldu.

Açıklamada, tahliyeler esnasında belirlenen rotalarda Ukrayna yönetimi tarafından güvenliğin sağlanması gerektiği vurgulandı.

UKRAYNA: HARKOV'DA BUGÜN 27 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna'nın Harkov İl Polis Müdürlüğü Soruşturma Departmanı Müdürü Sergey Bolvinov, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Rusya'nın savaş açtığı Ukrayna'nın Harkov şehri ve çevresinde son 24 saatte 27 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Bolvinov, Rusya'nın saldırılarının başlamasından bu yana Harkov ve çevresinde 5'i çocuk 170 sivilin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

RUSYA: 2 BİN 581 ASKERİ TESİS İMHA EDİLDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'da toplam 2 bin 581 askeri altyapı tesisinin imha edildiğini bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, başkent Moskova'da yaptığı açıklamada, Rusya Silahlı Kuvvetleri ile Donbas’taki sözde ayrılıkçı yönetimlerin, Ukrayna'nın Mariupol kentindeki ateşkes sonrası ilerlemeye devam ettiklerini söyledi.

Ukrayna'da 7 yerleşim biriminin kontrol altına alındığını dile getiren Konaşenkov, gün içinde Ukrayna'ya ait 32 askeri altyapı tesisinin imha edildiğini aktardı.

ABD: 2-4 BİN ARASINDA RUS ASKERİ ZAYİATININ OLDUĞUNU TAHMİN EDİYORUZ

ABD Savunma İstihbarat Ajansı Direktörü Berrier, "Ukrayna'da 2 ila 4 bin arasında Rus askeri zayiatının olduğunu tahmin ediyoruz. Ukrayna'da önümüzdeki birkaç hafta içinde işler çirkinleşecek" dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Rus güçlerinin ilerleyişinin pratik olarak durduğunu söyledi. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise, "2 milyon kişi Ukrayna'dan kaçtı, sivilleri hedef almak savaş suçudur. Durum kontrolden çıkabilir, çatışmaların Ukrayna dışına taşmasını önleme sorumluluğumuz var. İttifakın her bir karış toprağını koruyacağız" dedi.  

ZELENSKİ: KİEV'DEYİM, SAKLANMIYORUM, KORKMUYORUM

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, başkanlık ofisinden yaptığı konuşmada, "Kiev'de kalıyorum. Saklanmıyorum, kimseden korkmuyorum" dedi.

Ukrayna lideri, herkesin sahada savunmada olduğunu belirterek, "Herkes olması gereken yerde. Ben Kiev'deyim, ekibim de benimle" dedi.

"MÜZAKERELERDE ISRARCIYIZ"

Zelenski, Rusya'nın "insani koridor" açma sözünü yerine getirmediğini ve sadece medyanın çekim yapması için belirli bir yeri açtığını öne sürerek, "Belarus'ta görüşmelerin 3. turu yapıldı. Bunun üçüncü ve son tur olduğunu söylemek isterdim ama biz gerçekçiyiz. Bu nedenle de konuşacağız. İnsanlarımıza 'barış böyle gelir' diyecek bir yol bulana kadar müzakerelerde ısrarcıyız" diye konuştu.

PUTİN: UKRAYNA'DA PROFESYONEL ASKERLER GÖREV YAPIYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'daki askeri eylemlerde zorunlu askerlik yapanların yer almadığını belirterek, "Yedekte olan askerler de ek olarak çağrılmayacak" dedi.

Rus ordusunun Ukrayna'daki askeri eylemlerine değinen Putin, şunları kaydetti:

"Zorunlu askerlik yapanların askeri eylemlerde yer almadığını ve yer almayacağını belirtmek istiyorum. Yedekte olan askerler de ek olarak çağrılmayacak. Belirlenen hedefler ancak profesyonel askerler tarafından hallediliyor. Onların Rus halkı için güvenlik ve barışı güvenilir şekilde sağlayacağından eminim."

BM: ÖLÜ VE YARALI SAYISI 1200'Ü AŞTI

Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna'da 24 Şubat'tan bu yana 1207 kişinin öldüğünü ve yaralandığını bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Rusya'nın saldırılarında, Ukrayna'da hayatını kaybeden sivillerin sayısının 406'ya çıktığını ancak bunun daha yüksek olabileceğini söyledi.

UNICEF: 27 UKRAYNALI ÇOCUK ÖLDÜ

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Direktörü Catherine Russell, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başladığı 24 Şubat'tan bu yana en az 27 çocuğunun hayatını kaybettiğini, 42 çocuğun ise yaralandığını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...