Rusya-Ukrayna savaşında 14. gün... Zelenski: 6 insani yardım koridoru hazırlıyoruz

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları 14. gününde. Ukrayna lideri Zelenski, sivillerin tahliyesi için 6 kentte insani yardım koridoru oluşturulacağını açıkladı. Rusya, Ukrayna'da 2 bin 800'ü aşkın askeri altyapı tesisinin imha edildiğini duyurdu. ABD, Polonya uçaklarının Ukrayna'ya verilmesine yönelik yaklaşımında geri adım attı. Pentagon Sözcüsü Kirby, savaş uçağı transferini desteklemediklerini söyledi. Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rus güçlerinin başkent Kiev'i ele geçirmeye hazırlandığını bildirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin'in ABD'nin ve AB'nin enerji yaptırımlarını ele almak için hükümeti toplayacağı duyuruldu.

Haberler - ntv.com.tr - Reuters - NTV Haber - Anadolu Ajansı 09.03.2022 - 19:56 | Son Güncelleme : 10.03.2022 - 04:38

Rusya-Ukrayna savaşında 14. gün... Zelenski: 6 insani yardım koridoru hazırlıyoruz

'nın 'ya saldırıları 14. gününe girdi. 

Son olarak Pentagon, Polonya’nın ’ya elindeki MiG-29 uçaklarını ABD üzerinden sevk etme teklifini,  ile gerilimi tırmandırabileceği gerekçesiyle desteklemediklerini açıkladı.

Pentagon sözcüsü John Kirby, "MiG 29'un Ukrayna'ya transferini yüksek riskli olarak değerlendiriyoruz” dedi. HABERİN AYRINTILARI

ZELENSKİ: 6 KORİDOR OLUŞTURULACAK

Ukrayna Devlet Başkanı , Kiev, Sumi, Enerhodar, Mariupol, İzyum ve Volnovaha kentlerinden sivillerin tahliyesi için 6 insani yardım koridoru oluşturacaklarını bildirdi.

Zelenski, Telegram kanalından yayınladığı görüntüde, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı savaşa dair açıklamalarda bulundu.

Ukrayna'da sivillerin tahliye sürecine değinen Zelenski, şunları kaydetti:

"Başkent Kiev bölgesi ile Sumi ve Enerhodar kentlerinde 3 insani yardım koridorunu organize edebildik. 35 bine yakın insan kurtarıldı. Yarın devam edeceğiz. 6 insani yardım koridoru hazırlıyoruz. Mariupol, İzyum ve Volnovaha kentlerinden de insanları çıkaracağız."

SİVİLLERİN SİLAH KULLANIMINA ONAY

Zelenski ayırca, ülkesinde savaş döneminde sivillerin silah kullanmasına izin veren yasayı imzaladı.

Yasa, Ukrayna'da savaş döneminde sivillere silah ve mühimmatın dağıtılması ve iade edilmesini düzenliyor.

Yabancı uyruklu vatandaşlar ile vatandaşlığı olmayanları da kapsayan yasaya göre siviller, Ukrayna'ya yönelik saldırgan eylemlerde bulunanlara karşı silah kullanımından sorumlu tutulmayacak.

Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy, savaşın başlamasının ardından  başkent Kiev'de gönüllülere 25 binden fazla silah ve 10 milyon mühimmat dağıtıldığını açıklamıştı.

RUSYA: 2 BİN 814 ASKERİ ALTYAPI TESİSİ İMHA EDİLDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'da imha edilen askeri altyapı tesisi sayısının 2 bin 800'ü geçtiğini açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, başkent Moskova'da yaptığı açıklamada, Rus ordusu ile Donbas’taki sözde ayrılıkçı yönetimlerin Ukrayna'da ilerlemeye devam ettiğini söyledi.

Ukrayna'nın bazı yerleşim birimlerinin kontrol altına alındığını belirten Konaşenkov, "Operasyonun başından bu yana Ukrayna'da 2 bin 814 askeri altyapı tesisi imha edildi" dedi.

Konaşenkov, Ukrayna ordusuna ait 139 hava savunma füze sistemi S-300, Buk M-1, S-125 ve 84 radar istasyonunun yanı sıra 974 tank ve çeşitli zırhlı araç, 104 çok namlulu roketatar, 359 obüs ve havan topu, 727 özel askeri araç ve 97 insansız hava aracının (İHA) yok edildiğini aktardı.

Ukrayna ordusunun kışkırtıcı eylemlerde bulunmak için hazırlık yaptığını ileri süren Konaşenkov, bunun için Harkov kentinin yakınlarına 80 ton amonyak getirildiğini ifade etti.

RUS GÜÇLERİ KİEV'İ ELE GEÇİRMEYE HAZIRLANIYOR

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Rus silahlı kuvvetlerinin başkent Kiev'i ele geçirmeye hazırlandığını duyuruldu.

Yapılan açıklamada, “Elde edilen bilgilere göre, Ruslar Kiev'i almak için yeni bir girişime hazırlanıyor" denildi.

Bununla birlikte, bu haftanın başlarında, Kiev belediye başkanı Vitali Klitschko, şehir savunma önlemlerini artırırken halkı evlerinde  veya barınaklarda kalmaya çağırdı ve Kiev dışında yoğun çatışmaların sürdüğünü açıkladı.

Klitschko, "Kiev belediyesi güvenilir şehir hizmetleri sağlamak için her şeyi yapıyor. Stoklanan gıda,, temel ihtiyaç maddeleri ve ilaçları en savunmasız durumdaki insanlara dağıtıyoruz” dedi.

MARİUPOL'DE BİN 170 SİVİ HAYATINI KAYBETTİ

Diğer taraftan Ukrayna, Mariupol'de saldırıların başlangıcından beri bin 170 sivil hayatını kaybettiğini duyurdu. Kente bir çocuk hastanesinin bombalandığını açıklandı. 

Ukrayna Merkez Bankası, Ermenistan, Kazakistan, Tacikistan, Vietnam, Türkiye ve Kırgızistan'dan Rusya'nın MIR ödeme sistemiyle transferleri durdurmasını talep etti.

PUTİN HÜKÜMET ÜYELERİYLE GÖRÜŞECEK

Rusya Devlet Başkanı Vladirim Putin, hükümet üyeleriyle bir araya gelecek. Kremlin'den yapılan son açıklamada, Rusya Devlet Başkanı 'in yarın hükümet üyeleriyle bir araya geleceği ve ana konunun yaptırımların Rus ekonomisi üzerindeki etkisini en aza indirecek önlemler olacağı belirtildi.

ABD'DEN POLONYA'YA FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ

Amerika Birleşik Devletleri Polonya'ya, Rusya-Ukrayna savaşında müttefik ülkelere yönelik olası bir tehdide karşı 2 adet Patriot füze savunma sistemi gönderecek. HABERİN AYRINTILARI

SUMİ ŞEHRİNDE ÖLENLERİN SAYISI 22’YE ÇIKTI

Ukrayna’nın Sumi Bölgesel Askeri Yönetim İdaresi Başkanı Dmitri Jivitskiy, sosyal sayfası üzerinden yaptığı açıklamada, dün Sumi bölgesinin 3 kez bombalandığını kaydederek, Rusya’nın bölgeye düzenlediği bu hava saldırılarında 3’ü çocuk 22 kişi hayatını kaybettiğini belirtti.

Bu saldırılarda 8 kişinin yaralandığını da aktaran Jivitskiy, saldırılar sonucu 20’den fazla tek katlı evin yıkıldığını ifade etti.

5 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Yardımcısı Kiril Timoşenko, Sumi kentinden alınan yaklaşık 5 bin kişinin tahliyesinin tamamlandığını belirterek, tahliye edilenlerin arasında Türk vatandaşlarının da bulunduğunu duyurdu. Timoşenko, "Tahliye edilenlerin çoğu kadın ve çocuklar" dedi. 

BM: UKRAYNA'DA EN AZ 474 SİVİL ÖLDÜ

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nden (OHCHR) yapılan yazılı açıklamada da Rusya'nın Ukrayna'ya saldırı başlattığı 24 Şubat'tan 7 Mart gece yarısına kadar 474 sivilin öldüğü, 861 sivilin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada ölenlerin 17'sinin, yaralananların ise 30'unun çocuk olduğu aktarıldı.

Özellikle hükümet kontrolündeki bölgelerde ve son günlerde, yoğun çatışmaların sürdüğü bazı yerlerden bilgi alınmasının geciktiği vurgulanan açıklamada, ayrıca pek çok raporun hala teyit edilmeyi beklemesinden ötürü gerçek rakamların oldukça yüksek olduğuna inanıldığı bilgisine yer verildi.

Ukraynalı yetkililer ise ölü sayısının 2 binden fazla olduğunu belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...