Rusya-Ukrayna savaşında 18. gün... Lviv'e hava saldırısı: 35 kişi öldü, 134 kişi yaralandı

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları 18. gününde de sürdü. Rusya Lviv'e roket saldırısı düzenledi. Ukrayna saldırıda 35 kişinin öldüğünü, 124 kişinin de yaralandığını açıkladı. Rusya ise 180 yabancı paralı askerin öldürüldüğünü iddia etti. 9 Mart'taki saldırı sonrası elektriği kesilen Çernobil Nükleer Santrali'ne yeniden elektrik sağlandı. Ukrayna lideri Zelenski, müzakereler konusunda "Heyetlerin görevi, iki devlet başkanının toplantısını organize etmektir" dedi. Müzakerlerin ön sonuçlarının ele alınması için taraflar bugün bir kez daha görüşecek.

Haberler - NTV - ntv.com.tr - Reuters - Anadolu Ajansı 13.03.2022 - 19:25 | Son Güncelleme : 14.03.2022 - 04:20

Rusya-Ukrayna savaşında 18. gün... Lviv'e hava saldırısı: 35 kişi öldü, 134 kişi yaralandı

- arasında savaş 18. gününde sürüyor... 

, 'daki askeri operasyonunu yeni şehirleri hedef alarak genişletiyor. Ukrayna askerleri başkent Kiev'e ilerleyen Rus birliklerini püskürtmek için mücadele ediyor. 

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, operasyonun başından beri Ukrayna'ya ait 3 bin 687 askeri altyapı tesisinin imha edildiği açıklandı. 

LVİV'E HAVA SALDIRISI

Lviv'de, Polonya sınırına sadece 25 kilometre uzaklıktaki Ukrayna'nın Uluslararası Barış ve Güvenlik Enstitüsü füze saldırısı düzenlendi.

Bölge valisi, eğitim karargahı olarak kullanılan Uluslararası Barış ve Güvenlik Enstitüsü'ne yaklaşık 30 seyir füzesi atıldığını açıkladı.

Füzelerin bazılarının havada imha edildiği belirtildi.

Ukrayna'nın açıklamasına göre 35 kişi öldü, 124 kişi yaralandı.

Rusya'nın açıklamasına göreyse saldırıda 180 yabancı paralı asker öldürüldü.

Rusya Savunma Bakanlığı, tesisin, yabancı ülkeler tarafından verilen askeri ekipmanların depolanması için kullanıldığını iddia etti. 

Açıklamada, “Yabancı paralı askerlere karşı saldırılarımız sürecek” denildi.

Vurulan karargah, ülkenin batısındaki en büyük ve en geniş askeri tesislerden biriydi.

Ukrayna, işgalden önce, NATO üyesi ülkelerle ortak tatbikatlarını bu tesiste yapıyordu.

Son büyük ortak askeri tatbikat Eylül ayında gerçekleşmişti.

ZELENSKİ'DEN MÜZAKERE MESAJI

Ukrayna Devlet Başkanı , Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelere katılan heyetlerin görevinin, iki ülkenin devlet başkanlarının katılacağı bir toplantıyı organize etmek olduğunu söyledi.

Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, NATO'ya hava sahasını kapatma çağrısını yineleyen Zelenski, "Ukrayna gökyüzünün kapatılmaması, Rus füzelerinin sizin bölgenize, NATO vatandaşlarının topraklarına da düşeceği anlamına geliyor. Bu sadece bir zaman meselesidir" dedi. HABERİN AYRINTILARI

TARAFLAR BUGÜN BİR KEZ DAHA GÖRÜŞECEK

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin ön sonuçlarının ele alınması için bugün görüşme yapılacağını bildirdi.

Podolyak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, müzakerelerin çevrim içi olarak aralıksız devam ettiğini belirterek, çalışma gruplarının sürekli çalıştığını ve çeşitli konuların dikkat gerektirdiğini kaydetti.

Mihail Podolyak, "14 Mart'ta müzakerelerin ön sonuçlarını görüşmek için müzakereler yapılacak" dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da müzakerelerin bir sonraki turunun bugün video konferans yöntemiyle yapılmasının planlandığını duyurdu.

ÇERNOBİL'E ELEKTRİK SAĞLANDI

Ukrayna Enerji Bakanlığı, Çernobil Nükleer Santrali'nde devam eden tamir çalışmalarının sona erdiğini ve santrale elektriğin yeniden sağlandığı açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 9 Mart'ta Rus ordusunun saldırısı sonucu elektriği kesilen Çernobil Nükleer Santrali'nde Ukrayna Ulusal Enerji Şirketi Ukrenergo tarafından yürütülen tamir çalışmalarının sona erdiği belirtildi.

Çernobil Nükleer Santrali'ne yeniden elektrik sağlandığı kaydedilen açıklamada, "Ukrayna'nın enerji sistemi, üst üste 18. gündür Rus işgalcilerin ateşi altında istikrarlı bir şekilde çalışıyor" denildi.

ZELENSKİ'DEN MİCROSOFT, SAP VE ORACLE'A ÇAĞRI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, uluslararası teknoloji şirketleri Microsoft SAP ve Oracle'dan Rusya'daki tüm faaliyetlerini durdurmasını ve oradaki teknolojilerin desteklenmesinden tamamen vazgeçmesini istedi.

Zelenski, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, "Microsoft, Oracle, SAP, Rusya'ya ürün sağlamayı bırakın, savaşı durdurun" dedi.

ABD'li teknoloji şirketi Microsoft, 4 Mart'ta Rusya'daki tüm ürün ve hizmet satışlarını askıya aldığını duyurmuştu. Oracle da 3 Mart'ta, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'daki operasyonlarını askıya aldığını açıklamıştı.

JOHNSON: PUTİN'İN BARBARCA EYLEMLERİ TÜM İNSANLIĞI SINIYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Johnson, Zelenski ile görüşmesinde, Rusya Devlet Başkanı 'in "barbarca eylemlerinin sadece Ukrayna'yı değil, tüm insanlığı" sınadığını belirtti.

KULEBA İLE BLINKEN GÖRÜŞTÜ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis ile telefon görüşmeleri yaptı.

Kuleba, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Blinken ile telefon görüşmesinde, Ukrayna’ya sağlanacak desteği görüştüklerini kaydederek "Rus saldırganlığını durdurmak ve Rusya'yı işlediği suçlardan sorumlu tutmak için daha fazlasının yapılması gerektiği konusunda hemfikiriz" dedi.

Kuleba, Ukrayna halkının yanında olduğu için ABD'ye minnettar olduklarını belirterek Ukrayna'nın galip geleceğini vurguladı.

CUMARTESİ GÜNÜ 13 BİN SİVİL TAHLİYE EDİLDİ

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, Rus ordusuyla savaşın sürdüğü farklı bölgelerde cumartesi günü açılması öngörülen 14 insani koridorun 9'unun kullanılabildiğini ifade etti.

Bu koridorlar üzerinden 13 bine yakın Ukraynalının tahliye edildiğini belirten Vereşuk, "Dün 7 binden fazla insanı tahliye edebildiysek, bugün 13 binden biraz daha az kişiyi tahliye etmeyi başardık" bilgisini verdi.

"KİEV'İ ALMASI İÇİN YERLE BİR ETMESİ GEREKİYOR"

Ukrayna Devlet Başkanı,  “AB'nin Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketini bekliyoruz” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya’nın Kievi’i almak için şehri yerle bir etmesi gerektiğini söyledi.

Zelenski, yaklaşık bin 300 Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini söyledi. 

RUSYA'NIN HERSON'DA KURACAĞI İDDİA EDİLEN "SAHTE CUMHURİYETE" TEPKİ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, cumartesi gece yayınladığı video mesajında, Herson bölgesi topraklarındaki Rus ordusunun “sahte cumhuriyetler yaratmanın üzücü deneyimini tekrarlamaya çalıştığını" belirtti.

Zelenski, "(Onlar) Yerel yöneticilere şantaj yapıyorlar. Meclis üyelerine baskı yapıyorlar. Sözde HNR'yi (Herson Halk Cumhuriyeti) yaratmak için rüşvet verecek birilerini arıyorlar. Ayrıca ölü doğmuş "LNR" ve "DNR" gibi, meşru hükümete karşı komiteler düzenlemek için (çabalıyorlar). Bazı yöneticilere şunu söylemek istiyorum. İşgalcilerin teklifine birileri cezbedilecekse, 12 bin Rus askerinin peşinden gitmek için kendinize bir hüküm imzalamış oluyorsunuz" dedi.

Mariupol'de çok sayıda bina yıkıldı. Mariupol'de çok sayıda bina yıkıldı.

UKRAYNA: MARİUPOL'DA 12 GÜNDE 1582 SİVİL ÖLDÜ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rus ordusunun Mariupol kentine yönelik saldırılarında 12 günde 1582 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Rus askeri birliklerinin Mariupol'ü kuşattığını ve buradaki sivilleri bombaladığını belirten Kuleba, "Kuşatılmış Mariupol'de şu anda gezegendeki en kötü insani felaket yaşanıyor. 12 günde 1582 kişi öldü. Ölenler, toplu mezarlara gömüldü" ifadelerini kullandı.


Sayfa Yükleniyor...