Rusya-Ukrayna savaşında 20. gün... Ukrayna'dan müzakere açıklaması

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları 20. gününde de sürdü. Ukrayna'dan müzakerelere ilişkin, "Zorlu ancak anlaşma olasılığı görüyoruz" açıklaması geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Ukrayna'nın NATO üyeliğine açık bir kapı olmadığını anladığını söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı ise Herson bölgesini tamamen kontrol altına aldıklarını duyurdu. Reuters haber ajansı, Amerikan Fox News kameramanının Ukrayna'da öldürüldüğünü söyledi. Rusya, Avrupa Konseyi'nden ayrılma kararı aldı.

Haberler - NTV - ntv.com.tr - Reuters - Anadolu Ajansı 15.03.2022 - 19:19 | Son Güncelleme : 16.03.2022 - 04:50

Rusya-Ukrayna savaşında 20. gün... Ukrayna'dan müzakere açıklaması

- arasında savaş 20. gününde sürüyor. 

Son olarak, 'dan müzakerelere ilişkin yapılan açıklamada, " ile müzakereler çok zorlu. Ancak anlaşma olasılığı görüyoruz" denildi.

Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesin sağlanması için başlatılan müzakerelerin bugün de devam edeceği bildirildi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Twitter'den yaptığı açıklamada, müzakerelerin 16 Mart'ta devam edeceğini duyurdu.

Podolyak, "Temel çelişkiler var ancak kesinlikle uzlaşmaya yer var. Molalar esnasında alt gruplar halinde çalışmalar devam edecektir" dedi.

ZELENSKİ: YAPTIRIMLAR SAVAŞIN SONUNU GETİREMEDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya'nın saldırıları nedeniyle 97 çocuğun öldüğünü söyledi. Zelenski, ayrıca, "Ukrayna, NATO üyeliğine açık bir kapı olmadığını anlıyor" açıklamasını yaptı. 

Kanada Parlamentosuna konuşan Zelenski, "Maalesef yaptırımlar savaşın sonunu getiremedi" diye konuştu. 

"HER SAVAŞ BİR ANLAŞMAYLA BİTER"

Zelenski, gece saatlerinde Telegram hesabından yaptığı açıklamada ise, "Hepimiz barışın bir an önce tesis edilmesini istiyoruz" dedi.

Savaşın sona ermesi, ateşkesin sağlanması ve Rus saldırılarının durması için müzakerelerin sürdüğüne dikkati çeken Zelenski, herkesi diyalogdan çıkan sonuçları sabırla beklemeye davet ederek, "Bu önemli. Zor ama önemli. Çünkü her savaş bir anlaşmayla biter. Toplantılar devam ediyor" diye konuştu.

"ATILAN FÜZELERİN SAYISI 900'Ü AŞTI"

Bir yandan müzakereler sürerken aynı zamanda Rus ordusunun saldırılar düzenlemeye devam ettiğini kaydeden Zelenski, Rus askerlerinin, yerel ve yabancı gazeteciler ile sivilleri acımasızca öldürdüğünü aktardı.

Rus askerlerinin, Ukrayna topraklarında savaş suçu işlediklerini belirten Zelenski, "İşgalciler savaş suçlarını işlemeye devam ediyor, yerleşim yerlerini ve sivil altyapıları ateşe veriyor, Rusya'nın Ukrayna'da kullandığı füze sayısı 900'ü aştı. Hava saldırılarını saymak ise mümkün değil" dedi.

"SAVAŞ UÇAKLARI HENÜZ GELMEDİ"

Açıklamasında, Ukrayna tarafına savaş uçaklarının verilmesine söz verildiğini, ama bugüne kadar bu uçakların ülkesine gelmediğini vurgulayan Zelenski, "Uçakların Ukrayna'ya gönderilmesi kararı hala yerine getirilmedi. Henüz onları almadık" diye konuştu.

Başta Mariupol olmak üzere Ukrayna genelinde 15 Mart'ta açılan insanı koridorlardan 29 bine yakın insanın tahliye edildiği bilgisini paylaşan Zelenski, insanların özel araçlarıyla kendilerini kurtarmaya çalıştıklarını kaydetti.

UKRAYNA: RUS ORDUSU GÜCÜNÜN YÜZDE 40'INI KAYBETTİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna topraklarına giren Rusya Federasyonu silahlı kuvvetlerinin yüzde 40'ının, savaş kabiliyetini kaybettiğini veya tamamen yok edildiğini iddia etti.

Açıklamada, son bir günde sadece Ukrayna'nın Chernobaevka bölgesindeki çatışmalar sırasında Rus ordusuna ait 7 savaş helikopterinin imha edildiği vurgulandı.

MARIUPOL'DEN 20 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kirilo Timoşenko, sadece bugün Mariupol'den 20 bine yakın kişinin insani koridordan tahliye edildiğini duyurdu.

Timoşenko, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, "Bugün yaklaşık 20 bin kişi Mariupol'u özel araçlarla insani koridordan terk etti" dedi.

Ayrıca Timışenko, tahliye edilen kişilerin bir kısmının Ukrayna'nın Zaporijya bölgesine ulaştığını kaydetti.

'RUSYA AVRUPA KONSEYİ'NDEN AYRILIYOR'

Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Rusya Avrupa Konseyi'nden ayrılıyor" ifadelerini kullandı.

Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, başkent Moskova'da yaptığı açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşla ilgili bilgi paylaştı.

RUSYA: HERSON TAMAMEN KONTROL ALTINA ALINDI

Rusya Silahlı Kuvvetleri ile Donbas'taki sözde ayrılıkçı yönetimlerin, Ukrayna'da ilerlemeye ve yerleşim birimlerini kontrol altına almaya devam ettiğini belirten Konaşenkov, "Herson bölgesinin tüm toprakları, Rusya Silahlı Kuvvetlerince kontrol altına alındı" dedi.

Ukrayna'da imha edilen silahlar konusunda bilgi paylaşan Konaşenkov, "Ukrayna ordusuna ait 156 insansız hava aracı (İHA), 1306 tank ve çeşitli zırhlı araç, 127 çok namlulu roketatar, 471 obüs ve havan topu, 1054 özel askeri araç yok edildi" açıklamasını yaptı.

Konaşenkov, Nijnegorsk bölgesinde yabancı paralı savaşçılara ait merkezin de ele geçirildiğini söyledi.

Reuters haber ajansı, Amerikan Fox News kameramanının Ukrayna'da öldürüldüğünü söyledi.

Rus güçleri Herson'u ele geçirdiklerini duyurdu. Rus güçleri Herson'u ele geçirdiklerini duyurdu.

Ukrayna Acil Durumlar Servisinden yapılan açıklamaya göre, dün Rusların düzenlediği saldırılar sırasında top mermisi, başkent Kiev’in Podolskiy semtinde bulunan 10 katlı apartmana isabet etti.

Saldırı sonucunda apartmanın 1-5. katlarında yangın çıktı. Ağır hasar gören apartmandan itfaiye ekipleri bir kişiyi kurtardı.

Bu sırada Kiev Devlet İdaresinin sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruda, “Başkentte sirenler çalındı. Herkesin acilen sığınaklara gitmesini istiyoruz.” denildi.

Dün sabah saatlerinde başkent Kiev’in farklı noktalarında 3 kere patlama sesi duyulduğu bildirilmişti.

Bununla birlikte, Mariupol Belediye Başkanı Danışmanı Petr Andryushchenko ise açıklamasında, Rus saldırıları sonucunda kentte ölen sivillerin sayısının 20 bine yaklaşabileceğini duyurdu.

Andryushchenko yaptığı açıklamada, "Ölen sivillere dair elimizde net olmayan veriler var. Çünkü bu sayılar polisten ve sağlık birimlerinden alınıyor. Dün itibariyle bin 800 çocuk öldü. 10 binden fazla sivil ölümü var. Ama artan saldırılar ve vahşet nedeniyle bu sayı 20 bine kadar ulaşabilir" dedi.

Rusya'ya yaptırım uygulayan şirketler Rusya'ya yaptırım uygulayan şirketler

"CENAZELER BAHÇELERE GÖMÜLÜYOR"

Ölen insanların mezarlıklara gömülemediğinden bahseden Andryushchenko, "Mezarlıkların bulunduğu bölge Rus kontrolü altında. Bu nedenle cenazelerimizi sokak lambalarının altına ve bahçelerimize gömüyoruz" dedi.

RUSYA’NIN SURİYE’DEN BİNDEN FAZLA PARALI ASKER TOPLADIĞI İDDİASI

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Suriye’den binden fazla paralı asker topladığını ve bu askerlerden 400’ünün Ukrayna sınırına konuşlandırıldığını iddia etti.

Rusya’nın geçtiğimiz günlerde Suriye’den 16 bin paralı askerin Ukrayna’ya getirilebileceğini açıklanmasının ardından Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Suriye’den binden fazla paralı asker topladığını ve bu askerlerden 400’ünün Ukrayna sınırına konuşlandırıldığını iddia etti.

Bakanlığın açıklamasında, “Elde edilen bilgilere göre son günlerde binden fazla kişi kadroya alındı. Suriye'de paralı asker alım merkezleri açıldı. Yaklaşık 400 kişi Rusya'ya geldi. Rostov (Rusya) ve Gomel (Belarus) bölgelerinde, Ukrayna sınırı yakınlarında kamplar oluşturuldu” denildi.

VİDEO: CANLI YAYINDA SAVAŞ PROTESTOSU

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...