Rusya-Ukrayna Savaşı'nda 8. gün: Zaporijya Nükleer Santrali'nde yangın

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları 8. gününde de sürdü.  Gece saatlerinde başkent Kiev'de büyük bir patlama sesi duyuldu. Avrupa’nın en büyük santrali Zaporijya Nükleer Santrali sahasındaki çatışmalar sonucu yangın çıktı. Rusya Devlet Başkanı Putin, "Rusya ve Ukrayna tek halktır" açıklamasını yaparken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, "Dünya Ukrayna için çok geç kaldı" açıklamasında bulundu.

Haberler - ntv.com.tr - Reuters - NTV Haber - Anadolu Ajansı 04.03.2022 - 01:56 | Son Güncelleme : 04.03.2022 - 04:55

Rusya-Ukrayna Savaşı'nda 8. gün: Zaporijya Nükleer Santrali'nde yangın

'nın 'ya düzenlediği saldırı 8. gününde. Bölgede çatışmalar devam ediyor. 

Ukrayna ordusu ülkenin birçok yerinde Rus askerlerine karşı direnişini sürdürürken Kiev sokak çatışmalarına hazırlanıyor. 

Anadolu Ajansı'nın geçtiği bilgiye göre Ukrayna'nın başkenti Kiev'de gece saatlerinde büyük bir patlama sesi duyuldu. 

Yetkililer, patlamayla ilgili henüz bir bilgi vermedi. Ses, Rusya'nın saldırısı sırasında şehir merkezindeki Bağımsızlık Meydanı'nda duyulan en büyük patlama seslerinden biri oldu.

ZAPORIJYA NÜKLEER SANTRALİ'NDE YANGIN

Ukrayna’da Rus güçlerinin yaklaştığı Avrupa’nın en büyük santrali Zaporijya Nükleer Santrali sahasındaki çatışmalar sonucu yangın çıktığı bildirildi.

Santralin güvenlik kameralarının YouTube üzerinden yapılan canlı yayınında, gece saatinde santral sahasında patlamalar ve karşılıklı mermi atış ışıkları görüldü. Patlamaların ardından santral bölgesinden dumanların çıktığı kameraya yansıdı.

Santralin bulunduğu Enerhodar Belediye Başkanı Dmitriy Orlov yaptığı açıklamada, santrale saldırılara bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu.

RADYASYON SEVİYESİNDE DEĞİŞİKLİK OLMADI

Santralin bulunduğu Enerhodar Belediye Başkanı Dmitriy Orlov yaptığı açıklamada, santrale saldırılara bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu.

Zaporijya Nükleer Santrali basın servisinden yapılan açıklamada, santral sahasında yangın çıktığı bildirildi.

Yangının çıktığı santral alanında radyasyon seviyesinde bir değişiklik olmadığını duyuran Zaporijya Nükleer Santrali Basın Servisi yetkilisi Andrey Tuz, santral personelinin güvenliğin sağlanması için gerekenleri yaptığını aktardı.

Zaporijya Bölgesi Askeri İdare Başkanı Aleksandr Strauh ise yangının söndürülmesi için itfaiyecilerin santral sahasına girmesine izin verildiğini belirtti.

Ukrayna Devlet Acil Durumlar Servisinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, yangının santralin dışında çıktığı belirtilerek üçüncü güç ünitesinin birleşik güç sisteminden bağlantısının kesildiği kaydedildi.

Yangının kontrol altında olduğu belirtilen açıklamada, “Yangın nükleer santralin dışında, eğitim binasında çıktı” ifadesine yer verildi.

"PATLAMA YAŞANIRSA ÇERNOBİL'DEN ON KAT BÜYÜK OLUR"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rus ordusunun Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali'ne her yönden ateş açtığını söyledi.

Kuleba, Rus ordusunun ateşi derhal durdurması ve itfaiyecilerin güvenliğini sağlaması gerektiğini ifade etti.

Şu an santralde yangın çıktığını belirten bakan, nükleer santralde patlama olması halinde Çernobil'deki patlamadan on kat daha büyük olacağını belirtti.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK NÜKLEER SANTRALİ

Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa'nın en büyük ve dünyanın en büyük 10 nükleer santralinden biri olarak biliniyor.

Rusya-Ukrayna savaşının ilk günlerinde ülkenin kuzeyindeki Rus güçleri Çernobil Nükleer Santrali'nin kontrolünü ele geçirmişti.

Ülkedeki 4 tesiste 15 faal nükleer reaktöre sahip olan Ukrayna, kullanılan elektriğinin yaklaşık yarısını bu santrallerden sağlıyor.

ÇERNİHİV'DE 33 KİŞİ ÖLDÜ

Çernihiv'de bir bina füzelerin hedefi oldu. Çernihiv Valisi Rusların iki okul ve yerleşim yerlerine hava saldırısı düzenlediğini, ölü ve yaralılar olduğunu açıkladı. Ukrayna Acil Durum Servisi, Rusya'nın hava saldırıları sonucunda ölü sayısının 22'den 33 çıktığını duyurdu.

Başkent Kiev'in Buça bölgesinde hava saldırıları sonucu binalar yıkıldı, köprüler çöktü. Kiev'in kuzeybatısındaki Borodyanka'da da hasar büyük. Saldırıların hedefi olan pek çok bina kullanılamaz hale geldi. Kiev'İn dışındaki Gorenka köyünde de savaş uçaklarının hava saldırısı sonucu çok sayıda ev yıkıldı. 

Ukrayna'nın doğusundaki liman kenti Mariupol, yoğun bombardımana maruz kalırken, şehirde su ve elektrik kesildi. Yetkililer yaralıları tahliye edemediklerini açıkladı.

PUTİN: RUSYA VE UKRAYNA TEK HALKTIR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Ukrayna'daki operasyonumuz plana uygun ilerliyor. Neo-Naziler ile savaştığımız açık. Bu zırhlı araçları yerleşim yerlerinden uzaklaştırmak yerine, daha fazla roketatarı yerleşim yerlerine konuşlandırıyorlar. Binlerce yabancı öğrenciyi zorla Harkov'da metro istasyonunda tuttular. Neo-Naziler Çinli öğrencilere ateş açtılar. Rusya ve Ukrayna tek halktır. Bizim ordumuz onlar için güvenlik koridorları oluşturdu. Neo-Naziler sivillerin bölgeden tahliye edilmesine izin vermiyor. Sivilleri canlı kalkan yapıyorlar" açıklamasını yaptı.

Bununla birlikte Putin, Rus askerlerinin Ukrayna'nın silahsızlandırılması için çalıştığını söyledi. 

ZELENSKİ PUTİN'E SESLENDİ

Bununla birlikte, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski görüşme devam ederken "Biz her şeye hazırız. Bizim başka topraklarda gözümüz yok. Eğer biz yenilirsek, sırada Moldova, Polonya ve Gürcistan olur. Bana inanının, Ruslar Berlin duvarına kadar giderler" dedi. Bununla birlikte Zelenski, Rusya'ya uygulanan yaptırımlarda çok geç kalındığını vurguladı, "Dünya Ukrayna için çok geç kaldı" dedi. Zelenski ayrıca, Putin'e seslenerek, "Lütfen bu savaşı durdur. Ön koşulsuz şekilde oturup konuşmalıyız, insanlar gibi konuşmalıyız açıklamasını yaptı. HABERİN DETAYLARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI ABD'Lİ MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, ABD'li mevkidaşı Blinken ile görüştüğünü açıkladı. Kuleba, Ukrayna'nın hava yolları savunma sistemini geliştirmenin yollarını tartıştıklarını açıkladı. 

ABD'den yapılan son açıklamada Rusya'nın şimdiye kadar 480 füze kullandığı belirtildi.

Reuters, Biden yönetiminin Rus oligarklar ve aile üyelerine yeni yaptırımları bugün açıklayacağını bildirdi.

Kiev'de sokaklar askeri araç mezarlığına döndü. Kiev'de sokaklar askeri araç mezarlığına döndü.

ZELENSKİ: KAFAMIZA SİLAH DAYANMIŞKEN MÜZAKERE YAPILAMAZ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a, "Ukrayna teslim olmayacak. Kafamıza silah dayanmışken müzakere yapılamaz" dedi. 

Bununla birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Macron'a neo Nazi rejimi le savaştığını söyledi. Sivilleri vurduğunu ve Kiev'i bombaladığını inkar etti. Putin, aynı zamanda, Ukrayna'nın silahsızlandırılması ve tarafsızlığı diplomasiyle gerçekleştirilmezse askeri operasyonun devam edeceğini söyledi.Putin ise Macron’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Ukrayna ile müzakereleri uzatma girişimlerinin Moskova'nın taleplerinde artışa neden olacağını söyledi.

Putin görüşmede, Macron’un Ukrayna savaşına yönelik Fransızlara yaptığı konuşmayı eleştirdi. Ukrayna yönetiminin 7 yıl boyunca Minsk anlaşmalarını sabote etmesine dair tek bir kelime etmediğini aktardı.

Putin’in, Ukraynalı temsilcilerle müzakereler bağlamında temel yaklaşımları ve koşulları ayrıntılı şekilde özetlediği aktarılarak "Öncelikli koşulların Rusya için asla bir tehdit oluşturmaması için Ukrayna'nın askerden arındırılması ve tarafsız statüsü ile ilgili olduğu teyit edildi" denildi. 

RUS GÜÇLERİ MARİUPOL'Ü ABLUKA ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYOR

Belediye Başkanı Vadym Boichenko'nun bildirdiğine göre Rus güçleri, Ukrayna'nın liman kenti Mariupol çevresinde abluka oluşturmaya çalışıyor, Boichenko, yaptığı bir video yayınında, Rusların sivillerin tahliyesini önlemek için demiryolu bağlantılarına saldırdığını söyledi.
Boichenko, "Son 24 saat içinde sürekli saldırılar su ve elektrik beslemesini kesti ve yerel yetkililerin elektriği yeniden sağlamak için ateşkese ihtiyacı var. İşgalciler sistematik ve metodik olarak
Mariupol şehrini ablukaya almaya çalışıyor" dedi.

Bir yandan görüşme adımları atılırken diğer yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bugün güvenlik zirvesini toplayacağı açıklandı.

ABD Başkanı Joe Biden Quad liderleriyle Rusya-Ukrayna savaşını konuşacaklarını açıkladı. Quad liderleri Avustralya Başbakanı Scott Morrisın, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Japonya Başbakanı Kshida Fumio'dan oluşuyor. 

Ukraynalı müzakereci, “Rusya ile görüşmeler iki saate başlayacak” derken, “İnsani koridorun görüşülmesi planlanıyor” diye konuştu.

RUSYA'DAN NÜKLEER SAVAŞ AÇIKLAMASI

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Karşılıklı çıkarları gözeterek bir sonuca varacağız" diye konuştu. 

Nükleer sailah konusunda da açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı, "Nükleer savaş bizim değil, Batı'nın aklında olan bir şey" ifadelerini kullandı. 

ZELENSKİ: RUSYA'NIN PLANLARINI BİR HAFTADA BOZDUK

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ulusa sesleniş konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik planlarını bir haftada bozduklarını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları esnasında Rus askerlerinin moralinin bozulduğunu ifade eden Zelenski, “Yıllardır hazırladıkları planları bozduk. Daha fazla işgalci bizden evlerine doğru kaçıyor” dedi.

"YAKLAŞIK 9 BİN  RUS ASKERİ ÖLDÜ"

Ukraynalıların çıplak elleriyle dışarı çıktığını ve işgalcileri şehirlerden sürdüğünü söyleyen Zelenski, “Ukraynalılara içtenlikle hayranım. Onları (Rusları) utanç içinde uzaklaştıracağız. Tıpkı kendi yiyeceklerini bulmaya çalıştıkları zamanki gibi. Bunlar devlet savaşçısı değil. Bunlar kullanılmış kayıp çocuklar" diye konuştu.

Zelenski, “Bir haftada yaklaşık 9 bin Rus öldürüldü. Mıkolayiv istikametinde 19-20 yaşlarında iki yüzlerce, üç yüzlercesini (Rus askerleri) onlarca helikopterlerle almak zorundalar” diye konuştu.

KİEV'DE TREN İSTASYONU YAKININDA PATLAMA

Rusya'nın saldırısı altındaki Ukrayna'nın başkenti Kiev'de tren istasyonu civarı füzeyle vuruldu.

Devlet Başkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, Rusya'nın attığı füzenin, Kiev'in merkezinde yer alan Güney Tren İstasyonu ile Ibis Otel arasına düştüğü bildirildi.

Saldırıda can kaybı olup olmadığına ilişkin bilgi verilmedi.

İçişleri Bakanlığı Danışmanı Anton Geraşenko, şehre sıcak su hattı taşıyan boruların vurulduğunu, Kiev'in bir bölümünde halkın ısınma imkanlarını kaybetmiş olabileceğini belirtti.

Binlerce kişinin savaştan kaçmak için kullandığı Güney Tren İstasyonu, Bağımsızlık Meydanı'na yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

MACRON: RUS GÜÇLERİ KİEV'İ BOMBALIYOR

Rus güçlerinin Kiev'i bombaladığını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Önümüzdeki günler Ukrayna için giderek zorlaşacak" dedi.

Savaşın Putin'in seçimi olduğunu belirten Macron, "Bu savaşın nazizme karşı yürütüldüğü bir yalan. Ukrayna'daki savaşa karşı olan tüm Rusların yanındayız. Putin ile temas halinde kalmak için çalışmayı sürdüreceğiz" açıklamasında bulundu.

Rus doğalgazına olan bağımılığı bitirmeliyiz diye Macron, Avrupa'nın savunma stratejisinin yeni bir aşamaya geçmesi gerektiğini söyledi.

ZAPORIJYA NÜKLEER SANTRALİ'NDE YANGIN

Sayfa Yükleniyor...