Rusya-Ukrayna savaşının 12. günü... Rusya'dan sivillerin tahliyesi için 5 kentte ateşkes kararı

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları 12. gününde. Barış görüşmelerinin 3. turundan da sonuç çıkmadı. Savaşın başından bu yana ilk kez başkanlık ofisinden halka seslenen Zelenski "müzakerelere devam" mesajı verdi. Rusya, sivillerin tahliyesi için başkent Kiev dahil 5 kentte geçici ateşkes ilan etti. BM, Ukrayna'da en az 406 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Haberler - ntv.com.tr - Reuters - NTV Haber - Anadolu Ajansı 07.03.2022 - 18:05 | Son Güncelleme : 08.03.2022 - 04:49

Rusya-Ukrayna savaşının 12. günü... Rusya'dan sivillerin tahliyesi için 5 kentte ateşkes kararı

'nın 'ya saldırıları 12. gününde.

ile heyetlerinin gerçekleştirdiği müzakerelerin üçüncü turu sona erdi.

Görüşmelerin üçüncü turunda da kayda değer bir ilerleme sağlanamadı. Dördüncü turun yakında yine Belarus'ta yapılacağı belirtildi. HABERİN DETAYLARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

5 KENTTE GEÇİCİ ATEŞKES

, 'nın Kiev, Harkov, Çernihiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinde sivillerin tahliyesi için Moskova saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan etti.

ZELENSKİ: KİEV'DEYİM, SAKLANMIYORUM, KORKMUYORUM

Devlet Başkanı , başkanlık ofisinden yaptığı konuşmada, "Kiev'de kalıyorum. Saklanmıyorum, kimseden korkmuyorum" dedi.

Zelenski, - savaşının başından bu yana ilk kez başkanlık ofisindeki masasının başından halka seslendi.

lideri, herkesin sahada savunmada olduğunu belirterek, "Herkes olması gereken yerde. Ben Kiev'deyim, ekibim de benimle." dedi.

"MÜZAKERELERDE ISRARCIYIZ"

Zelenskiy, 'nın "insani koridor" açma sözünü yerine getirmediğini ve sadece medyanın çekim yapması için belirli bir yeri açtığını öne sürerek, "Belarus'ta bugün görüşmelerin 3. turu yapıldı. Bunun üçüncü ve son tur olduğunu söylemek isterdim ama biz gerçekçiyiz. Bu nedenle de konuşacağız. İnsanlarımıza 'barış böyle gelir' diyecek bir yol bulana kadar müzakerelerde ısrarcıyız" diye konuştu.

PUTİN: UKRAYNA'DA PROFESYONEL ASKERLER GÖREV YAPIYOR

Devlet Başkanı , 'daki askeri eylemlerde zorunlu askerlik yapanların yer almadığını belirterek, "Yedekte olan askerler de ek olarak çağrılmayacak" dedi.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Putin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle görüntü yayınladı.

Rus ordusunun 'daki askeri eylemlerine değinen Putin, şunları kaydetti:

"Zorunlu askerlik yapanların askeri eylemlerde yer almadığını ve yer almayacağını belirtmek istiyorum. Yedekte olan askerler de ek olarak çağrılmayacak. Belirlenen hedefler ancak profesyonel askerler tarafından hallediliyor. Onların Rus halkı için güvenlik ve barışı güvenilir şekilde sağlayacağından eminim."

UKRAYNA: PUTİN VE ZELENSKİ'NİN DOĞRUDAN KONUŞMASINI İSTİYORUZ

Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, - savaşına ilişkin Ukrayna Devlet Başkanı ile Devlet Başkanı 'in doğrudan konuşmalarını istediklerini kaydetti.

Kuleba, katıldığı bir televizyon programında, "Biz uzun süredir Ukrayna ile Vladimir Putin arasında doğrudan konuşma istiyoruz. Çünkü hepimiz biliyoruz ki özellikle şimdi nihai kararları veren kişi Putin" dedi.

Zelenski'nin Putin ile doğrudan konuşmak da dahil hiçbir şeyden korkmadığını kaydeden Kuleba, "Putin de hiçbir şeyden korkmuyorsa gelsin, otursun ve konuşalım." değerlendirmesinde bulundu.

BM: ÖLÜ VE YARALI SAYISI 1200'Ü AŞTI

Birleşmiş Milletler (BM), 'da 24 Şubat'tan bu yana 1207 kişinin öldüğünü ve yaralandığını bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, 'nın saldırılarında, 'da hayatını kaybeden sivillerin sayısının 406'ya çıktığını ancak bunun daha yüksek olabileceğini söyledi.

UNICEF: 27 UKRAYNALI ÇOCUK ÖLDÜ

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Direktörü Catherine Russell, 'nın 'yı işgalinin başladığı 24 Şubat'tan bu yana en az 27 çocuğunun hayatını kaybettiğini, 42 çocuğun ise yaralandığını söyledi.

ABD'NİN BM TEMSİLCİSİ: UKRAYNA'DA UZUN VE ZOR BİR YOLCULUĞA HAZIRLANIN

BM Güvenlik Konseyi, 'da savaşın 12. gününde insani durumu görüştü.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, kentlerinin kuşatma ve aralıksız bombardıman altında olduğunu belirterek, hastanelerin ihtiyaçlarının tükendiğini, yiyeceklerin azaldığını ve sivil kayıplarının arttığını söyledi.

'ya derhal engelsiz insani erişime izin vermesi çağrısı yapan Thomas Greenfield, '' Son iki hafta bize halkının pes etmeyeceğini, Rusların çoğunun ise bu savaşa karşı olduğunu gösterdi ama maalesef Putin kimseyi dinliyor gibi görünmüyor ve dünyanın (Ukrayna'da) çok uzun ve çok zor bir yola hazırlanması gerek'' dedi.

ABD: RUSYA 625'TEN FAZLA FÜZE ATTI

ABD'li bir Savunma Bakanlığı yetkilisi ise 'nın 'daki hedeflere 625'ten fazla füze attığını belirterek, " önceden hazırladığı savaş gücünün yüzde 100'ünü 'ya geçirdi" dedi. 

Ayrıca, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Avrupa'ya ilave 500 asker daha gönderilmesi talimatı verdi.

Pentagon'dan üst düzey bir yetkili ise 'nın 'da savaşmak üzere Suriye'den savaşçı topladığı haberlerinin doğru olduğunu söyledi.

Altyapı Bakanı da savaşın altyapısına verdiği hasarın 10 milyar dolara ulaştığını açıkladı. 

RUSYA EKMEK FABRİKASINI BOMBALADI: 13 KİŞİNİN CESEDİ ÇIKARILDI

'nın hava saldırısının ardından, 'nın Kiev bölgesindeki Makariv kasabasında yer alan bir ekmek fabrikasından 13 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. Yetkililer, saldırıdan önce fabrikada toplam 30 kişinin bulunduğuna inanıldığını açıkladı. 

Kiev'deki tahliyeler de devam ediyor. Türk vatandaşlarının kenti güvenli bir şekilde terk etmesi için otobüs ve trenlerle seferler düzenleniyor.

Kiev'deki Türk Büyükelçiliği'nin ise şimdilik faaliyetlerine devam edeceği bildirildi.

RUS TANKLARI HAVALİMANINI BOMBALADI

Mykolayiv Valisi Vitaly Kim, bölgedeki havalimanının Rus tankları tarafından bombalandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "'ya silah sevkiyatı küresel çöküşe neden olabilir" denildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, "Putin'in 12 günü ardından büyük bir heap hatası yaptığı açıktır. Devlet Başkanı halkının cesaretini ve Batı'nın dayanışmasını hafife aldı" dedi. 

PUTİN, AB KONSEYİ BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Kremlin'den yapılan açıklamada, Devlet Başkanı 'in Avrupa Konseyi (AB) Başkanı Charles Michel ile konusunda bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Kremlin,  Putin'in AB'yi, Kiev'deki yetkililere insancıl hukuka saygı duyması için baskı yapmaya çağırdığını aktardı. Aynı zamanda, 'daki durumun insani yönlerinin tartışıldığı ve Putin'in Michel'i 'nın Ukraynalı temsilcilerle yaptığı görüşmeler hakkında bilgilendirdiği belirtildi.

MİCHEL: UKRAYNA'NIN ÜYELİK BAŞVURUSU GELECEK GÜNLERDE DEĞERLENDİRİLECEK 

Michel, geçen hafta Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik yapan 'nın başvurusunun gelecek günlerde değerlendirileceğini açıkladı.

Diğer taraftan, Ukraynalı yetkiler Odessa'yı savunan donanmasının bir Rus savaş gemisini hedef aldığını açıkladı. 

Uluslararası Adalet Divanı'nda 'nın 'ya karşı açtığı davada duruşma sona erdi. Uluslararası Adalet Divanı, nihai kararın "mümkün olan en kısa sürede" verileceğini bildirdi. 

polisi İrpin'den yaklaşık 2 bin sivilin tahliye edildiğini aktardı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, "İster bir hafta sürsün ister bir ay veya daha fazla. 'nın kazanacağına tamamen inanıyorum" açıklamasını yaptı. HABERİN DETAYLARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

HAFTA SONU TAHLİYE GİRİŞİMLERİ BAŞARISIZ OLMUŞTU

Güneyde de insanlık dramı devam ediyor. Kuşatma altındaki Mariupol'den sivillerin tahliyesi için haftasonu iki kez girişimde bulunuldu. İki girişim de başarısızlıkla sonuçlandı.

RUSYA: UKRAYNA'YA AİT 14 HAVA ARACI DÜŞÜRDÜK

Ukrayna'dan komşu ülkelere geçen mülteci sayıları her geçen gün artıyor. Ukrayna'dan komşu ülkelere geçen mülteci sayıları her geçen gün artıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusuna ait hava aracı kaybını açıkladı. Bakanlık Ukrayna'ya ait 3 Su-27, 1 Su-25 savaş uçağı, 2 helikopter ve 8 insansız hava aracını düşürdüklerini öne sürdü. 

UKRAYNA: RUS ORDUSU 40 ASKER VE 11 ARACINI KAYBETTİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun Luhansk yönündeki çatışmalarda yaklaşık 40 askeri ile 11 askeri aracını kaybettiğini bildirdi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Ukrayna ordusunun Luhanks yönünde kendi pozisyonlarını korumaya devam ettiği ve düşmana zarar verdiği kaydedilirken, silahlı kuvvetlerin yaptığı birkaç başarılı karşı saldırı sonucunda Rus ordusunun yaklaşık 40 asker ile 11 askeri aracını kaybettiği belirtildi.

Rus ordusunun esas çabalarını Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mıkolayiv şehirlerini kuşatmaya, Luhansk ve Donetsk bölgelerindeki idari sınırlara ulaşmaya ve geçici olarak işgal edilen Kırım’dan Mariupol-Novoazovsk yönünde karadan bir koridoru oluşturmaya odaklayarak Ukrayna'ya karşı saldırı operasyonunu sürdürdüğü vurgulanan açıklamada, Rus ordusunun başkent Kiev’e saldırmak için güç biriktirmeye geçtiği de dile getirildi.

SAVAŞ SEBEBİ AÇIKLAMASI

Ukrayna askeri uçaklarının sınır ülkelerdeki havaalanlarını kullanmasının bu ülkelerin silahlı çatışmaya dahli olarak kabul edileceğini bildiren Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, "Daha önce Romanya ve diğer sınır ülkelerine uçan Ukrayna savaş uçaklarını kesin olarak biliyoruz" dedi.

RUSYA'DAN 'RADYOAKTİF PROVOKASYON' PLANLANDIĞI İDDİASI

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna istihbaratının Harkov’da olası bir radyoaktif provokasyona hazırlandığını ileri sürdü.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rus askeri birlikleri ile Ukrayna güçleri arasında çatışmaların yaşandığı Harkov’da Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nde bulunan deneysel bir nükleer tesisteki reaktörü Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ile Azov taburunun havaya uçurmayı planladığı iddia edildi.

Açıklamada, “Rus Silahlı Kuvvetleri deneysel bir nükleer tesise füze saldırısı düzenlediği iddiasıyla suçlanacak" ifadeleri kullanıldı.

VİDEO: BARIŞ GÖRÜŞMELERİNDE 3. TUR BUGÜN

Sayfa Yükleniyor...