Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Yunanistan Parlamentosu'nda konuştu: Ruslar tüm Avrupa'ya zarar vermek için ellerinden geleni yapıyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Yunanistan Parlamentosu'nda telekonferans aracılığıyla konuşma yaptı.  Zelenski, "Ruslar tüm Avrupa'ya zarar vermek için ellerinden geleni yapıyor. Özellikle doğal gaz ve petrol gibi kaynaklarını kullanarak. Enerji piyasasında ve dünya gıda endüstrisinde büyük açıklara neden olarak" açıklamasını yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.04.2022 - 17:40

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Yunanistan Parlamentosu'nda konuştu: Ruslar tüm Avrupa'ya zarar vermek için ellerinden geleni yapıyor

Devlet Başkanı , konuşmasında savaşın Ukrayna üzerindeki etkilerine yoğunlaşan Zelenski, Mariupol'de yaşananlar için "Sivil nüfus açlık ve sefalet nedeniyle gitmek zorunda kaldı. Mariupol'de hala yaşayan 100 bin insan var. Zarar görmemiş bina kalmadı" dedi.

Zelenski, Mariupol'de yaşayan Yunan asıllı toplumun varlığını hatırlatarak, "Ukrayna, Yunanlar tarafından Hristiyan yapılan Ortodoks ülkelerden biridir" diye konuştu.

'nın zarar veren eylemlerinin sadece Ukrayna'ya değil, tüm Avrupa'ya yöneldiğini vurgulayan Zelenski, "Ruslar tüm Avrupa'ya zarar vermek için ellerinden geleni yapıyor. Özellikle doğal gaz ve petrol gibi kaynaklarını kullanarak. Enerji piyasasında ve dünya gıda endüstrisinde büyük açıklara neden olarak" dedi.

Ukrayna ve Rusya arasında şimdiye kadar 7 müzakere yapıldı. Ukrayna ve Rusya arasında şimdiye kadar 7 müzakere yapıldı.

Zelenskiy, Rus bankalarına, gemilerine Avrupa'nın sırtını dönmesini isteyerek, Ukrayna'nın hem Rusya'ya uygulanacak yaptırımlara hem de silaha ihtiyacı olduğunu kaydetti.

KONUŞMAYA AZOV TABURU'NDAN BİR ASKERİN KATILMASI MUHALEFETİN TEPKİSİNE NEDEN OLDU

Zelenskiy'nin Yunan Parlamentosu'nda yaptığı konuşma sırasında Azov Taburu'nda savaştığını belirten Yunan asıllı bir askerin Ukrayna'daki durumu anlattığı kısa bir videoya yer verilmesi, Yunanistan muhalefetinde tepkiye neden oldu. Bazı milletvekilleri parlamentoyu terk ederken, Radikal Sol İttifak (SYRIZA), Yunanistan Komünist Partisi (KKE), Değişim Hareketi Partisi (KINAL) ve Mera25 Partisi hükümetten konuya ilişkin açıklama istedi.

Ana muhalefet partisi SYRIZA'nın Lideri Aleksis Çipras, Twitter'daki paylaşımında durumu "tarihi bir utanç" olarak nitelendirerek, "Ukrayna halkıyla tabii ki dayanışma içerisindeyiz. Ancak Naziler Meclis'te konuşama" dedi.

Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Azov Birliğine bağlı bir kişinin konuşmasının dahil edilmesi yanlıştı ve amacının dışındaydı" dedi.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...