Zelenski, Almanya Başbakanı Scholz'u 9 Mayıs'ta Kiev'i ziyaret etmeye çağırdı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'u, Rusya'nın 2. Dünya Savaşı'nda Nazilere karşı kazandığı zaferin yıl dönümü olan 9 Mayıs'ta Kiev'i ziyaret etmeye çağırdı.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.05.2022 - 17:58

Zelenski, Almanya Başbakanı Scholz'u 9 Mayıs'ta Kiev'i ziyaret etmeye çağırdı

Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, İngiliz düşünce kuruluşu Chatham House'un düzenlediği "Ukrayna'da " başlıklı çevrim içi programda, ülkesindeki son durumu anlattı.

'nın Ukrayna'ya başlattığı savaşın "tam kapsamlı saldırı" olduğunun altını çizen Zelenski, Avrupalı liderleri de uyardı.

"Ukrayna düşerse, Rusya sizin için gelir. Bu bir nesil alabilir ama (Rusya) Avrupa için gelecek." diyen Zelenski, bir eliyle Rusya'ya yaptırım uygulayanların, diğer eliyle Rusya'yla anlaşma imzaladıklarını söyledi.

Barışın sağlanabilmesi için Rus askerlerinin Ukrayna'dan çekilmesi gerektiğinin altını çizen Zelenski, böylece ulusun tüm topraklarını geri alabileceğini kaydetti.

"RUSYA, SAVAŞ SUÇU KOVUŞTURMALARINDAN KAÇABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR"

Zelenski, Rusya'nın, nükleer saldırı tehdidi nedeniyle savaş suçlarından yargılanmaktan kurtulabileceğini düşündüğünü belirterek, "Çünkü onlar (Ruslar) sorumluluklarının onlarca yıl ertelenebileceğine inanıyorlar, nükleer devletin gücüne ve nükleer şantaj gücüne sahip oldukları için savaş suçlarından sorumlu tutulabileceklerine inanmıyorlar." dedi.

Rusya-Ukrayna Savaşı iki ayı aşkın bir süredir devam ediyor. Rusya-Ukrayna Savaşı iki ayı aşkın bir süredir devam ediyor.

"MARİUPOL'DAKİ DURUM, ABLUKA VE AÇLIKLA İŞKENCE ÖRNEĞİ"

Zelenski, Mariupol'daki son durum sorulduğunda, Rus ordusunun burada canavarca ve insanlık dışı bir tutum sergilediğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu, askeri bir olay değil. Bu, ölüme doğru bir işkence. Bu, abluka ve açlıkla işkence örneği. Hiç kimse herhangi bir gıda maddesi alamıyor. Tüm uluslararası kuruluşların bölgeye girmesi yasak. Yapılan işkenceler, öldürmeler için askeri bir mahkeme olacak ama bu vahşet niye?"

"ALMANYA ŞANSÖLYESİ SCHOLZ, BU ÇOK GÜÇLÜ SİYASİ ADIMI ATABİLİR"

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Scholz'u, "güçlü bir siyasi adım" atmaya ve Rusya'nın 2. Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı kazandığı zaferin yıl dönümü olan 9 Mayıs'ta Kiev'i ziyaret etmeye çağırdı.

Vladimir Zelenski, "(Scholz) Davet edildi, davetiye bir süredir açık. Ukrayna'ya davet edildi, 9 Mayıs'ta Kiev'e gelmek için bu çok güçlü siyasi adımı atabilir. Önemini açıklamıyorum, nedenini anlayacak kadar kültürlü olduğunuzu düşünüyorum." dedi.

ZELENSKİ, STEİNMEİER'İN ZİYARETİNİ REDDETMİŞTİ

Polonya ve Baltık ülkelerinin liderleri, nisan ortasında Almaya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile Kiev'e birlikte gitmek istemiş ancak Zelenski'nin Steinmeier’i kabul etmek istemediği ortaya çıkmıştı.

Scholz da Steinmeier'in Ukrayna'ya ziyaret talebinin reddedilmesinin, kendisinin bu ülkeyi ziyaret etmesinin önünde engel teşkil ettiğini açıklamıştı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...