Hayat Yeniden 24 Mart 2017

Her iki taraftaki boyun damarlarının neredeyse tamamı tıkanmış olan 65 yaşındaki Ahmet Serdar Keşmir'in hikayesi "Hayat Yeniden"de!
Altı ay önce araba kullanırken kolunda hissettiği karıncalanma ve sonrasında gelen titremenin üstünde durmayan Ahmet Bey'e hastalığı, bir buçuk ay önce daha da şiddetli bir şekilde kendini gösterir. On gün hastanede kalan Ahmet Bey'in boyun damarlarından birinin yüzde 98 diğerininse yüzde 95 kapalı olduğu tespit edilir. Bu durum her an gelebilecek bir felçin habercisidir.
Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Rıza Türköz ve ekibi tarafından yürütülen süreçte önce soldaki yüzde 98 tıkalı olan damar bir operasyonla açılır. Üç hafta sonra ise sağdaki yüzde 95 tıkalı olan diğer damara operasyon gerçekleştirilir.
"BEKLENMEYEN!"
Prof. Dr. Rıza Türköz felç hastalarının üçte birinde sorunun boyun damarlarında bulunduğunu ve bu hastaların yüzde on birinin de daha önce hiçbir şikayet yaşamayan hastalar olduğunu söyledi.
Felçteki en önemli unsurun, tanıyı erken koyup felç oluşmadan önlemek olduğunu söyleyen Türköz, bunun için de hiçbir şikayet olmasa bile 65 yaşından sonra özellikle boyun damarlarının kontrol edilmesini önerdi.
"Duyduğum tek büyük endişe, yeni doğmuş torunumu doya doya sevebilmekti…"
Operasyonların öncesinde sabah kaltıktan gece yatana dek kafasında sanki bir basınç varmış gibi yaşadığını söyleyen Ahmet Serdar Keşmir, damarlarının açılmasıyla birlikte "HAYAT YENİDEN" dedi.
"Hayat Yeniden", 24 Mart Cuma 21.15'te NTV'de…

NTV 25.03.2017 - 12:09