Hayat Yeniden 28 Ocak 2018

Gerçek kişi ve vakalarıyla NTV'de
İki buçuk senedir akut lösemi ile savaşan sekiz yaşındaki Duru'nun hikayesi "Hayat Yeniden"de!
Duru'nun hayatında basit bir soğuk algınlığı sanılarak başlayan süreç, hastalık bir ay boyunca geçmeyince yerini başka şüphelere bıraktı. Kan değerlerine bakılan ve çeşitli tetkikler yapılan Duru'ya teşhis konuldu. Duru, akut lösemi hastasıydı.
Duru'nun tedavisine "yüksek risk grubu" olarak başlandı. Oldukça ağır ilaçlar alan Duru'nun ve ailesinin hayatında lösemi ile mücadele dönemi başladı. Tanı konulduğunda beş buçuk yaşında olan Duru tam iki buçuk yıl boyunca tedavi gördü.
Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Cengiz Canpolat çocuklarda lösemi hastalığının tedavisinde psikolojik destek ve kemik metabolizma bozukluklarını, aşırı kilo alımı veya kaybını engellemek için beslenme desteğinin çok önemli olduğunu belirtti.
Prof. Dr. Cengiz Canpolat, her gün çocuğunu gören anne-babalar için çocuğundaki bu tür bir hastalığı farketmenin zor olduğunun ama farkedilmesi gerektiğinin altını çizdi. Canpolat sözlerine, "Çocukta halsizlik, bitkinlik, solgunluk, düşmeyen ateş, vücutta morarma, ufak kanama, lenflerde büyüme, karında şişkinlik gibi belirtiler olduğunda hematoloğa başvurulmalı ve anne-babalar çocuklarını yıkarken, giydirirken takip etmeliler. Erken tanı çok önemlidir" dedi.
"Hayat Yeniden", 28 Ocak Pazar 18.20 NTV'de…

Haberler - NTV 29.01.2018 - 09:06