Bireysel silahlanma savaşlardan daha çok can aldı

ABD’de 1968-2014 yılları arasında askeri çatışmalarda 1.2 milyon Amerikalı hayatını kaybederken, bireysel silahlanma yüzünden 1.5 milyon Amerikalı hayatını kaybetti.

ntv.com.tr 28.01.2016 - 10:59 | Son Güncelleme : 28.01.2016 - 11:05

silah (1).jpg
Arşiv

Bireysel silahlanma tartışmalarının sürdüğü ABD'de, 1968 yılından günümüze kadar 1.5 milyon Amerikalı ateşli silahlar yüzünden hayatını kaybetti. 

Virginia Kamu Güvenliği Merkezi, 18 Ocak'ta hazırladığı raporda ABD Başkanı John F. Kennedy'nin 1963 yılında suikasta uğramasından günümüze kadar geçen süreçte, bireysel silahlanma sonucu savaşlardan daha fazla sayıda insanın hayatını kaybettiğini duyurdu. 

Kamuyla ilgili açıklanan rakamları araştıran ve onaylayan "PolitiFact" isimli oluşum da, bu rakamları güncellemeye karar verdi. 

Kongre Araştırma Servisi'nden elde edilen verilere göre, 2014 yılının Aralık ayına kadar 1.2 milyon Amerikalı, askeri çatışmalarda hayatını kaybetti.

1968-2014 arasındaki dönemde ise 1.5 milyon ABD vatandaşı, ülkelerinde ateşli silahlar nedeniyle hayatını kaybetti. Bu ölümlerin yüzde 66'sını intihar, yüzde 33'ü ise cinayet olarak kayıtlara geçti.

Bu bilgiler ışığında geçtiğimiz 38 yılda ABD savaşlarda kaybettiğinden daha fazla insanın ölümüne ülke sınırları içerisinde tanık oldu.

OBAMA YENİ DÜZENLEME GETİRMİŞTİ

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’daki son yılında, Amerikalıların silaha erişimini denetim altına alacak yeni düzenlemeler getirmişti.

Obama silah kontrolüne ilişkin tarihi kararı açıklarken, silahlı saldırılarda yaşamını yitiren çocuklarla ilgili konuşması sırasında gözyaşlarına engel olamamıştı.
Obama silah kontrolüne ilişkin tarihi kararı açıklarken, silahlı saldırılarda yaşamını yitiren çocuklarla ilgili konuşması sırasında gözyaşlarına engel olamamıştı.

Kişilerin geçmişlerine yönelik sicil kaydı araştırmasını ağırlaştıran ve silah satan tüm kurumların kayıt altına alınmasını, bu kurumların da sattıkları silahları kayıt altına almalarını zorunlu hale getiren değişiklik, Amerikan silah lobisini kızdırmıştı.

Sayfa Yükleniyor...