Kocaeli'de, 70 yaşındaki Yavuz Avşar ve 69 yaşındaki Türkan Erkovan, ikinci evliliklerini yaptı. 

Salona el ele tutuşarak giren çift, çalan ''Samanyolu'' şarkısıyla dans etti. Nikahlarının kıyılmasının ardından, dostları ve akrabalarının tebrik etmesi için kendilerine ayrılan bölüme giden çift, keman eşliğinde tekrar dans etti. 

Gelin Türkan Erkovan, romantik teklifin 10.10.2010 tarihinde evlenme fikrinin damat Yavuz Avşar'dan geldiğini, çok duygulandığını söyledi. 

Erkovan, ''Mutluyuz. Uzun yıllar önce aynı sülalenin ben gelini, Yavuz Bey de damadıydı. İkimiz de eşlerimizi kaybettik, kader bizi buluşturdu'' dedi. 

Damat Yavuz Avşar da ''İkinci baharımızı yaşıyoruz, mutluyuz'' diye konuştu. 

Kocaeli'de evlilik tarihlerinin akılda kalmasını isteyen 148 çiftin nikahı bugün kıyılacak. İzmit'te nikah tarihini 10.10.2010 için belirleyen çiftlerden Çiğdem Kartal (27), doğum gününde çifte mutluluk yaşadı. 

İzmit Belediyesi Nikah Müdürlüğüne müracaat ederek bugün evlenmek isteyen 33 çiftin 16'sının nikahı Yunus Emre Kültür Merkezinde kıyılacak. Günün ilk nikah töreni, saat 10.30'da Kadir Özcan (25) ve Çiğdem Kartal (27) çiftinin oldu. 
 
SİVAS
Sivas ve Tokat'ta 10.10.2010 tarihinde 47 çiftin nikahının kıyıldığı bildirildi. 

Evlilik tarihlerini unutulmaz kılmak isteyen ve 10.10.2010 tarihinde resmi nikah işlemleri yaptırmak için Sivas Belediyesi Evlendirme Memurluğuna başvuran çiftler, kendilerine verilen saate göre Ethembey Parkı yanındaki nikah salonuna geldi. Çiftlerin, sırayla nikahları kıyıldı. Çiftleri, bu mutlu günlerinde, aileleri ve arkadaşları da yalnız bırakmadı. 

Sivas Belediyesi Evlendirme Memurluğu Müdürü Muzaffer Güner, ''Evlilik günlerini unutulmaz hale getirmek isteyen çiftler, nikah için bugünü tercih ettiler'' dedi. 

Güner, gün boyunca periyodik olarak toplam 40 çiftin nikah akitlerini kıyacaklarını söyledi. 

Bu arada, Sivas Devlet Hastanesinde de günün ilk saatlerinden itibaren 1'i erkek toplam 7 çocuğun dünyaya geldiği öğrenildi. 

Tokat'ta da 7 çift, nikah günü olarak 10.10.2010'u tercih etti. 

7 çiftten 3'nün ikinci evliliği olduğu öğrenildi.
 
ADANA
Adana'da çok sayıda çift, evlenmek için 10.10.2010 tarihini tercih etti. 

Adana'da bir süre önce tanışan Semra Can (24) ve Yunus Cebe (24) çiftinini nikahı, merkez Yüreğir ilçe Belediyesi Evlendirme Memurluğunda, evlendirme memuru Naim Çağlar tarafından kıyıldı. 
Eşiyle birlikte şahitlerin huzurunda ''evet'' diyerek, evlilik cüzdanını alan damat Yunus Cebe, 10.10.2010 tarihinde evlenmek için 31 Ağustosta başvuruda bulunduklarını belirterek, ''Bizim için evliliğimiz özel bir gündü, bu yüzden özel bir günde evlenmek istedik. Ayrıca, bu sayede evlenme yıl dönümümüzü hiçbir zaman unutmayacağız'' dedi.
 
EDİRNE
Edirne'de evlilik günlerinin 10.10.2010 tarihinde olmasını isteyen nişanlı çiftler, nikahlarını bugüne denk getirerek, akılda kalıcı bir tarihte evlenmenin mutluluğunu yaşadı. 

Edirne Evlendirme Dairesinden günler öncesi, bugün için tarih alan çiftler, kendilerine verilen nikah saatleri için Edirne Belediyesi Nikah Salonuna geldi. 

Öğleden sonra kıyılmaya başlanan nikahlarda özel bir günde evlenen çiftlerin heyecanlı oldukları görüldü.
 
KIRKLARELİ 
Kırklareli'nde Aral çiftinin, ilk bebeklerinin 10.10.2010 da dünyaya gelmesi mutluluklarını bir kat daha artırdı. 

Koray Aral (31), doğum sancıları tutan eşi Gülçin Aral'ı (26) Kırklareli Devlet Hastanesine getirdi. Dr. Coşkun Uzay, sezaryen için ameliyathaneyi hazırlatarak Gülçin Aral'ı ameliyata aldı. Başarılı bir operasyon sonucu Gülçin Aral'ın saat 13.00'te 3 kilo 730 gram ağırlığında 51 santimetre boyunda bir erkek çocuğu dünyaya geldi. 

Koray Aral, çok heyecanlı olduğunu ve ''Abdullah Tuğra'' ismini verecekleri oğlunun 10.10.2010 da dünyaya gelmesinin ise sevinçlerini bir kat daha artırdığını söyledi.

MUĞLA
Muğla'da, bir çift, bugüne denk gelmesi için bebeğin doğum tarihini 15 gün önceye çekti. 

Muğla Devlet Hastanesinde bugün dünyaya gelen 2'si erkek 3 bebek, kadın doğum servisinin sevinç kaynağı oldu. 

Bebeklerini bugün doğuran annelere hastane çalışanları ve hastalar yoğun ilgi gösterdi. 

Hastanede bebeğinin bugün doğması için doğum tarihini 15 gün erkene çeken aileye ilgili büyüktü. 

Anne Nafize Ağır, bebeklerine, ''Aren'' adını verdiklerini, çok mutlu olduğunu ifade ederek, ''Bebeğim için barış huzur ve mutluluk dolu bir dünya dileğinde bulunuyorum'' dedi. 

Baba Ahmet Ağır da bebeklerinin özellikle bugün doğmasını istediklerini dile getirerek, ''Bebeğimizin bugün dünyaya gelmesi için doğumun 15 gün önce olmasını doktorundan istedik. Bugünü özellikle bebeğimizin yaşamında kolaylık olsun diye seçtik. Doktorlar da bizi kırmadığı için mutluyuz. Bugün doğan bebeğimiz için sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir yaşam diliyorum'' diye konuştu.
 
Bugün dünyaya getiren bir başka anne Serpin Yılmaz, 11 yaşındaki kızının lösemi hastası olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: 

''4 çocuğum var. 2'si kız. Eşim maden ocağında işçi olarak çalışıyor ve lösemi hastası olan kızımızın tedavisini güçlükle yaptırıyoruz. Yaşadığımız tüm zorluklara rağmen mutluyum. Bebeğimin adını lösemi hastası olan ablası koyacak. O hasta olmasına rağmen kardeşlerini çok seviyor.''

SAMSUN
Samsun'da tamamlanan hafif raylı sistemle saat 10.10'da yolcu taşınmaya başlandı. 

Büyükşehir Belediyesinin 1.5 yıl içinde tamamladığı Türkiye'nin 10. hafif raylı sistemi bugün hizmete girdi. 
 
İstasyon Mahallesi Atatürk Bulvarı Samsun Garı önünde hafif raylı sistemin yolcu taşımaya başlaması dolayısıyla tören yapıldı. 

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın içinde bulunduğu kadın makinistin kullandığı ''Ladik'' trenine bindi. 

Trende basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'un Türkiye'de hafif raylı sistemin bulunduğu 10. il olduğunu söyledi. 

Hafif raylı sistem inşaatında çalışan herkese şükranlarını ileten Yılmaz, şöyle konuştu: 

''6 ay önce trenlerin imalatçı firması ile yaptığımız görüşmede 2010'nun 10. ayı 10. gününde trenleri hizmete almayı planlamıştık. Bunu gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyum. Şehrimizin çehresini, vizyonunu ve sosyal hayatını çok değiştirecek olan projenin büyük kentler klasmanında şehrimizi geleceğe taşıyacak. Büyükşehir belediyelerinin vazgeçilmez modlarından birisi olan ulaşımda raylı sistemi şehrimize kazandırmış olmaktan son derece mutluyum. Bu projenin şehrimize kazandırılmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çok değerli katkıları var. Bugün biz ücretsiz bir sürüş planlayarak bu hizmeti başlattık. Gerçek açılışımızı önümüzdeki günlerde Başbakanımızın teşrifi ile yapacağız.''

Bu projenin maliyetinin 108 milyon Euro olduğuna da dikkati çeken Yılmaz, hiç keşif artışı olmadan projenin gerçekleştirildiğini kaydetti. 

Yılmaz, şöyle dedi: 

''16 trenimiz, 21 istasyonumuz var. 16 kilometreyi 32 dakikada katediyoruz. Trenlerimiz 2.65 genişliğinde, bin 453 milimetre ray genişliğinde. Tren boyu 32 metredir. Dünya standardında bir hafif raylı sistemdir. 90 bin kişiyi taşımayı hedefleyen bir proje. Ama bu rakama kademeli olarak çıkacağız. Sistem oturur oturmaz, hemen gar kavşağından belediye evlerine oradan da Tekkeköy ilçesine kadar uzatmayı düşünüyoruz. Üçüncü aşamada ise üniversiteye çıkmayı hedefleyeceğiz. Yani üniversiteye çıkmak için aktarma kullanılması bizi de rahatsız ediyor, ama şu aşamada üniversiteye çıkmak gibi bir düşüncemiz yok. Hem inşaatı pahalı, hem de işletmesi pahalı, bu aşamayı daha sonraya bıraktık. Aşama aşama önümüzdeki 10 yıl içinde raylı sistem şehrin olması gereken yerlerine ulaşacak. Şehrimiz artık bu modern ulaşım sistemi ile trafik, kargaşa, egzoz kirliğinden kurtarılacak.'' 

Hafif raylı sistemle 3 gün boyunca ücretsiz yolcu taşınacağı bildirildi.

NEVŞEHİR
Nevşehir'de nikah tarihlerini 10.10.2010'a denk getiren çift, saat 10.10'da, 1010 metre yükseklikte balon üzerinde evlendi. 

Nikahlarını sıcak hava balonunda kıydırmak için hazırlıklarına aylar önce başlayan Durmuş Başer (23) ve Selin Kutluca (23), sabahın erken saatlerinde yakınları ve nikah memuru ile birlikte Nevşehir'in merkeze bağlı Göreme beldesindeki balonların kalkış alanına geldi. 

Gelinlik ve damatlıklarını giyen genç çift, burada turistlerin meraklı bakışları arasında kendileri için kalkacak balonu beklerken, onlara eşlik eden müzisyenlerin müziği eşliğinde oynayarak eğlendi. 

Daha sonra kendileri için hazırlanan balona binen genç çift, saatler 10.10'da balonun 1010 metre yüksekliğe ulaştığı sırada nikahlarını kıydırdı. Genç çiftin nikahını Göreme Belediyesi nikah memuru Yasin Temel kıydı. 

Balon turunun sonunda kendilerini görüntüleyen gazetecilere duygularını anlatan genç çift, sıra dışı bir nikah kıydırmak için aylar önceden hazırlandıklarını söyledi. 

Nikah sırasında gökyüzünde oldukları için çok heyecanlandıklarını dile getiren çift, bugünü hiç unutamayacaklarını belirtti. 

Nikah Memuru Yasin Temel de ilk kez böyle bir nikah kıydığını, 2013 yılına kadar bu çılgınlığın sürebileceğini söyledi. 

Genç çifte balonda nikah kıyma imkanı veren Uluer Havacılık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uluer, son zamanlarda balonda nikah kıydırmaya olan ilginin arttığını kaydetti.