Tsuneko Sasamoto
Tsuneko Sasamoto

Japon Savaşı öncesi ve sonrasına ait önemli karelere imza atan Sasamoto’nun fotoğrafçılık dünyasına ait birçok ödülü bulunuyor.

Sasamoto, kariyerinin önemli bir bölümünü, Japonya’da modernizasyon ve batılılaşmanın ön plana çıktığı Meiji dönemine ait kadınlara ve bilinmeyen kahramanlara ayırdı.

Bir televizyon kanalına verdiği röportajda konuşan Sasamoto, “Japonya’da insanların yaşlarına gereğinden fazla kafa yoruluyor. Yetmiş yaşıma geldiğimde insanların bana fotoğrafçılığa devam edebilmek için çok yaşlı olduğumu söylemelerini istemiyordum. Bu yüzden yaşımı bir sır gibi sakladım.” demişti. 
 
Bir asrı aşkın yaşına rağmen hala fotoğraf çeken Sasamoto’nun, “Asla tembel olmamalısınız. Bu, yaşamınızda pozitif kalmanın ve pes etmemenin temel esasıdır. Hep ileriye gidebilmek için kendinizi zorlamaya ve hayata dair farkındalıklara ihtiyacınız var.” ifadeleri dikkat çekti. 
 
Geçen yıl sol eli ve her iki bacağı kırılan ve iyileştikten sonra fotoğraf çekmeye devam etmek isteyen Sasamoto, “Ölünceye kadar çalışmak istiyorum. Daha fotoğrafını çekmek istediğim çok şey var.” şeklinde konuştu.