Kaliforniya eyaletinin El Dorado Şerif Bölgesi yetkilisi Les Lovell, 1991 yılında South Lake Tahoe'deki evinin dışında kaçırılan Dugard'ın yürüyerek Concord Polis Karakolu'na gidip kim olduğunu açıkladığını söyledi. Lovell, sözkonusu kadınının 18 yıl önce kaçırılan Jaycee Lee Dugard olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Lovell, gerçeğin tamamen ortaya çıkabilmesi için DNA testinin başlatıldığını kaydetti. Dugard'ın ne zaman ortaya çıktığı ise henüz açıklığa kavuşmadı.

Görgü tanıkları, 10 Haziran 1991'de bir araçtaki iki kişinin Dugard'ı üvey babasının gözleri önünde kaçırdığını söylemişti. Dugard'ı 1991'de son gören kişi olarak bilinen ve olayla ilgili uzun süre şüpheli olarak görülen üvey babası Carl Probynve, üvey kızının bulunması için her şeyi yaptığını ama yine de Dugard ortaya çıkana kadar şüpheli olarak adeta cehennem hayatı yaşadığını söyledi. Porbynve, bu olay nedeniyle evliliğinin de sona erdiğini kaydetti. Dugard ile ilgili soruşturma kaçırıldığından beri sürüyordu.

SAĞLIK DURUMU İYİ
Kaçırıldıktan bugüne kadar geçen sürede Dugard'ın neler yaşadığıyla ilgili detay vermeyen polis yetkilileri, Dugard'ın ailesiyle temas kurulduğunu ve yakıda bir araya geleceklerini belirterek, genç kadının ayrıca zanlılarla da yüzleştirilmesinin öngörüldünü bildirdi.

TECAVÜZLER SONUCU İKİ ÇOCUK DOĞURDU
1991'de kaçırılan Jaycee Lee Dugard'ın, saldırganın tecavüzleri sonucu iki de çocuk doğurduğu bildirildi.

Dugard'ın kaçırıldıktan 18 yıl sonra ortaya çıkmasıyla ilgili soruşturmayı sürdüren polis yetkilileri, Antioch kentinin banliyösündeki bir evin arka tarafında adeta esir kampı oluşturulduğu, küçük kızın yıllarca dış dünyayla bağlantı kurmasını engellendiğini ve kızın bulunduğu yerin tentelerle kapatıldığını ve duvar örüldüğünü kaydetti.

Dugard'ın uğradığı tecavüzler sonucunda doğurduğu 15 ve 11 yaşındaki iki çocuğuyla birlikte aynı yerde tutulduğunu belirten El Dorado Şerif Yardımcısı Fred Kollar, ''Çocukların hiçbiri ne okul, ne doktor yüzü görmüş. Tamamen tecrit edilmiş durumda tutulmuşlar'' dedi.

Çocukların bulunduğu yerde tellere elektrik verildiğini de ifade eden Kollar, çocukların dış dünya ve duş gibi gereksinimlerle ilgili hiçbir bilgisi bulunmadığını belirterek, tutuldukları yeri de ''esir kampı gibi'' diye açıkladı.

OLAYLA İLGİLİ EVLİ BİR ÇİFT TUTUKLANDI
Kaliforniya eyaletinin Contra Costa bölgesi polis yetkilileri, 58 yaşındaki Phillip Garrido ile karısı 54 yaşındaki Nancy Farrido'nun adam kaçırma ve suç işleme için plan kurma suçlamasıyla tutuklandığını bildirdi.

Yetkililer, daha önceden güç kullanma ve korkutma yoluyla tecavüzden hüküm giymiş olan Phillip Garrido hakkında, Dugard olayında da güç kullanarak tecavüz etme ve ahlaksız hareketler yapmasıyla ilgili araştırma yapıldığını kaydetti.

Karısı ile birlikte tutuklanan Garrido'nun kaçırma suçunu kabul ettiğini belirten Contra Costa polis sözcüsü Jimmie Lee de, daha önce tecavüzden hüküm giymiş Garrido'ya Dugard olayıyla ilgili olarak ayrıca tecavüz etme ve küçüklere yönelik ahlaksız hareketler gibi suçlamalar yöneltilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Garrido'nun Antioch'daki evi polis kordonu altına alınırken, olayla ilgili soruşturma bölge polisi ve federal soruşturma bürosu FBI tarafından yapılıyor.

Garrido çiftinin komşusu 78 yaşındaki Helen Boyer ise ''hoş ve dost canlısı'' olarak tanımladığı çiftin özellikle Phillip Garrido'nun annesinin sağlığına çok dikkat ettiklerini, kendisinin de bir ihtiyacı olduğunda ilk onların geldiğini söyledi.

Video: Hayata dönüş