116. yaşını kutladı

Japonya'nın Osaka kentinde yaşayan ve 'Dünyanın en yaşlı insanı' ünvanını elinde bulunduran Misao Okawa, Kurenai huzurevinde 116. yaşını kutladı.

05.03.2014 - 15:44

116. yaşını kutladı

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında yine 116 yaşındaki Jiroemon Kimura'nın ölümü sonrası Guinness yetkililerinden 'Dünyanın en yaşlı insanı' sertifikasını alan Okawa için kaldığı odaya huzurevi görevlileri tarafından doğum günü pastası getirildi.

18 yıldır huzurevinde hayatına devam eden Okawa, uzun ve sağlıklı yaşamının sırrını bol uyku ve çeşitli diyetlere bağlıyor. Günde 8 saat uyuyan Okawa, Suşi yemeyi çok sevdiğini ve gıda seçiminde çok titiz olmadığını söylüyor.

1898 yılında dünyaya gelen Okawa, 1919'da evlendiği kocasını 12 yıl sonra kaybetmiş. Okawa'nın bu evliliğinden olan 3 çocuğu da bugün hayatta ve 90'lı yaşlarında.

'Dünyanın en yaşlı insanı'nın bakımından sorumlu olan huzurevi görevlileri, Okawa'nın 102 yaşındayken bacağını kırdığını ancak hızlı bir şekilde sağlığına kavuştuğunu, bugün de sağlık durumunun iyi olduğunu, hatta kilo bile aldığını belirtiyor.

Uzmanlar, geçtiğimiz yıl 100 yaşını aşan 54 bin kişinin yaşadığı Japonya'nın sırrını az yağlı geleneksel yemeklerine, ülkedeki sağlık hizmetlerine ve iyi emeklilik şartlarına bağlıyor.

Yapılan araştırmalar, aktif kalmanın, aile ve arkadaşlarla zaman geçirmenin de uzun bir ömre giden yolu açtığını gösteriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...