12 yıldan sonra...

Bitlis merkeze bağlı Cumhuriyet köyünde yaşayanlar, ilk defa okula kavuşmanın sevincini yaşıyor.

Anadolu Ajansı 27.02.2010 - 11:40

12 yıldan sonra...

İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, uzun yıllar sonra köydeki öğrenci ve velilerin, kapılarının önünde bir okula kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.        

Taşımalı eğitimde kaza riski ve bu eğitimin pahalıya mal olması nedeniyle, köye  modern bir prefabrik okul yapmaya karar verdiklerini ifade eden Korkmaz, şöyle konuştu:       

''Köyümüz orman alanında olduğu için, yapılaşmaya izin verilmiyor. Bu köyün afet kapsamına alınmasından dolayı, yapı yapamıyoruz. Yaptığımız okul taşınabilir bir okul olduğu için, yapılaşma noktasında da sorun yaşanmayacak. Daha önceden köyde taşımalı eğitim olduğu için, böyle bir okul yapımına gidilmemiş. Köyümüzde ilk defa okul yapıldı.

Okulda toplam 19 öğrencimiz var. Bu öğrencilerimiz önceden taşımalı olarak, Narlıdere köyündeki YİBO'da eğitimlerini sürdürüyordu. Taşımalı eğitimde kaza riski ve bu eğitimin pahalıya mal olması nedeniyle, buraya modern bir prefabrik okul yapmaya karar verdik ve okulumuzu kurduk. Böylelikle yıllar sonra köydeki öğrencilerimiz ve veliler, kapılarının önünde bir okula kavuşmuş oldu.

Okulumuzu ikinci dönemin başında eğitime açtık.''
      
''OKULDAKİ 19 ÖĞRENCİNİN 11'İ KIZ''
Köylerde okul olmasının, kız çocuklarının okullaşma sorununu ortadan kaldırdığını belirten Korkmaz, yöredeki 19 öğrenciden, 11'inin kız öğrenci olduğunu söyledi.        

Taşımalı eğitimde köydeki öğrencilerin bir yıllık maliyetlerinin 14 bin 432 TL olduğuna dikkat çeken Korkmaz, yeni okulu binası ve alt yapısıyla birlikte 35 bin 600 TL'ye mal ettiklerini kaydetti.   

Korkmaz, ''İki yıl taşımalı eğitime vereceğimiz parayla köyümüze güzel bir okul kazandırdık.  Bütün çocukların okullaşmasını istiyoruz. Öğrencilerimizin sıkıntı yaşamadan eğitimlerine devam etmelerini için çaba gösteriyoruz. Köydeki öğrencilerimiz ve velilerimiz okula kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor'' diye konuştu.        

M. Emin Korkmaz, bir derslik, bir lojman, iki gözlü tuvaletten oluşan okulun içme suyunu ve kanalizasyonunu yaptıklarını, çevre düzenlemesini ise yaz aylarında yapacaklarını dile getirdi.


        
''12 YILDIR OKUL YOKTU''
Cumhuriyet Köyü Muhtarı Cuma Tokuş ise, 1998'de kurulan köylerinde, 12 yıldır okul bulunmadığını, köye yapılan okulun mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.        

Tokuş, şöyle konuştu:       

''Önceden Kurudere köyünde yaşıyorduk ve okulumuz vardı. Terör nedeniyle köyümüz boşaltıldı. 1998'de köyün aşağı tarafında, Cumhuriyet köyü oluşturuldu. Şimdi eski köyümüz afet kapsamına alınmış. Oraya yerleşim olmayacak. 1998'den bu yana, köyümüzde okul yoktu. Öğrencilerimiz taşımalı olarak eğitimlerine devam ediyordu. Bu nedenle bazen sıkıntılar yaşanıyordu. Şimdi köyümüzde okulumuz var. Artık öğrencilerimiz rahat bir şekilde eğitimlerine devam edecek. Köyümüze okulu yapanlara teşekkür ediyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...