13 saat sonra zirvedeler

Everest zirvesine, Nasuh Mahruki ile birlikte çıkan Yılmaz Sevgül, Türkiye için büyük bir önem taşıyan tırmanışı saniye saniye görüntülediklerini söyledi.

Haberler 16.06.2010 - 16:34

13 saat sonra zirvedeler

Yılmaz Sevgül, 8 bin 500 metre yükseklikteki Everest'in zirvesine, 15 yıl aradan sonra ikinci kez çıkan Nasuh Mahruki ile tırmanış gerçekleştirdiğini belirtti. Everest'e ilk kez tırmandığını anlatan Sevgül, oksijensiz çıkmak için çok uğraş verdiklerini ancak 8 bin 500 metreden sonra ayak parmaklarını kaybetmek üzere iken oksijen kullanmaya karar verdiklerini kaydetti. Tırmanışı sürekli kameraya kayıt ettiklerini de ifade eden Sevgül, ''Bu anı ölümsüzleştirmek için hem ben hem de Nasuh Mahruki bütün yaptıklarımızı kaydetti. Buzulların üzerinde, büyük yamaçlarda ve tehlikeli geçişlerde bile görüntüleri kaydettik'' dedi.

Zor ve bir o kadar önemli bir görevi yerine getirmenin keyfini yaşadıklarını kaydeden Sevgül, 53 gün süren zirve yolculuğunda, zirveye çıkmak için 13 saat çaba gösterdiklerini vurguladı.

Sevgül, şöyle konuştu:

''Amacımız, zirveye oksijen tüpü takmadan, tamamen doğal ortamlarda çıkmaktı ancak zirveye 200 metre kala soluk alıp vermemiz zorlaştı. Bu nedenle zirveye tüp takarak tırmanmak zorunda kaldık. Bu yoğun ve yorucu yolculuğu Türk insanına anlatabilmek için saniye saniye görüntüledik. Görüntüleyebilmek için çok büyük gayretler verdik. Hem tırmanışı gerçekleştirmek hem de görüntü almak çok zordu.''

Sayfa Yükleniyor...