13 yılda 200 milyon dolarlık servet

ABD eski başkan yardımcısı Al Gore,  2000 yılında Bush’a kaybettiği başkanlık seçimlerinin ardından kişisel servetini 13 yıl içinde 200 milyon dolara yükseltti.

06.05.2013 - 19:03

13 yılda 200 milyon dolarlık servet

Bill Clinton döneminde başkan yardımcısı olan ve çevreci politikalarıyla tanınan eski senatör Al Gore, bugün 200 milyon dolarlık servetin sahibi.

Al Gore, 2000 yılındaki başkanlık yarışı sırasındaki belgelerde Tennessee’deki aile çiftliğinden elde ettiği gelirle 1.7 milyon dolarlık serveti olduğunu açıklamıştı. Al Gore, 13 yıl sonra sadece bir ayda hissedarı olduğu kanalın Al Jazeera’ya satışıyla mal varlığına 100 milyon dolar ekledi.

İnternet ve iletişim teknojilerini yakında takip eden Gore, bu alanda birçok  yatırımın da öncüsü oldu. Google’a danışmanlık yapan Gore’a daha sonra Steve Jobs’tan Apple’ın yönetim kuruluna katılması için teklif geldi.

Aynı zamanda çevreci politikalarıyla da bilinen Gore, en çok satanlar listesine giren ‘Eart In Balance’, ‘An Inconvenient Truth’ ve ‘The Assault On Reason’ kitaplarından elde ettiği geliri mal varlığına eklemedi. Gore, kitaplardan gelen paraları kendi kurduğu ‘Climate Reality Project’ kuruluşuna aktardı.  ‘An Inconvenient Truth’ kitabının beyazperdeye uyarlaması Gore’a Oscar ve Nobel kazandırdı.

Gore’un kısa bir süre içerisinde 2012 başkan adayı Mitt Romney’nin 250 milyon dolarlık servetine yaklaşmasının nedeni olarak zamanlamasının, ticaret becerilerinin ve şansının iyi olduğu söyleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...