NTV

134 bin işyerine bozuk köfte raporu

Yaşam

Almanya'da bulunan işyeri sahipleri halk sağlığını hiçe saydılar...

Almanya'da yiyecek satan 538 bin işyerinde yapılan bir araştırma halkın sağlığının hiçe sayıldığını gözler önüne serdi.

Resmi sağlık kurumlarının yaptığı kontrollerde 134 bin işyerinin hijyen kurallarına dikkat etmediği ortaya çıktı. Bu rakamın anlamı her 4 işyerinden biri halkın sağlığını hiçe saydığı anlamına geliyor.
Aynı araştırmada tarihi geçmiş ve bozuk etlerden yapılan köftelerin çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığı da rapor edildi. Bayat etlerden yapılmış köftelerin hızla üreyen bakteriler nedeniyle özellikle hamile kadınlarda düşüklere neden olabileceği, diğer insanlarda da çeşitli hastalıklara yol açabileceği bildirildi.

DHA'nın haberine göre; sadece et, kıyma ya da köfte satan işyerlerinin değil, içecek satan bazı büfelerin de sağlık kurallarına yeterince dikkat etmediği tespit edildi. Almanya'da yiyecek ve içecek satan yerlerin sağlık kurallarına dikkat etmemesi tüketici derneklerini harekete geçirdi.

Ülkedeki bazı tüketici derneklerinin bu tür bozuk ürünleri satan işyerlerinin adının açıklanmasını ve halka teşhir edilmesini talep etti.

Tüketici dernekleri ayrıca yetkili kurumların bu tür kontrolleri sıklaştırılması ve bozuk ürün satan işyerlerine caydırıcı cezaların uygulanmasını talep etti.