14 yıldır bozulmayan hamburger

ABD'nin Utah eyaletinde bir fast food lokantasında 1999'da satın alınan bir hamburger tam 14 yıldır bozulmadan, ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Katkı maddelerinin bu tür ürünlerin bozulmasını engellediği tartışması yeniden alevlendi.

14 yıldır bozulmayan hamburger

ABD'nin Utah eyaletinde David Whipple, 1999'da bir fast food lokantasında hamburger satın aldı. Whipple, fast food yiyeceklerin zararlı olduğunu, arkadaşlarına göstermek için satın aldığı hamburgeri fişiyle birlikte 1 ay boyunca paketinde bekletti. David Whipple'ın arabasının bagajında unuttuğu hamburger eşi tarafından 1 yıl sonra bulundu.

Çift gördükleri karşısında dahşete düşmüştü. Kıymadan üretilen köftenin ve sandviç ekmeğinin bozulması ve kokması gerekiyordu. Ancak söz konusu hamburger o gün satın alınmış gibi görünüyordu.

Hamburgerin bozulmama nedenini içindeki katkı maddelerine bağlayan David Whipple, fast food lokantalarına karşı bir kampanya başlattı. Fast food karşıtlarıyla birlikte kampanyalar düzenleyen David Whipple, 14 yıl önce satın aldığını iddia ettiği hamburgeri internet, televizyon programları aracılığıyla binlerce kez gösterdi.

'TORUNLARINA HATIRLATIYOR'
David Whipple'ın 1999'da satın aldığı hamburger, son olarak "thedoctorstv" isimli internet sitesinde yer aldı. Sağlık programı formatında hazırlanan şova telefonla bağlanan David Whipple, 1999'da satın aldığı hamburgerin macerasını bir kez daha anlattı.

Whipple, 14 yıl önce satın aldığı hamburgerde küf ve mantar izine rastlanmamasına ve kokmamasına dikkat çekti. David Whipple, torunlarının sağlıklı beslenmesini sağlamak için, bu örneği onlara sık sık hatırlattığını da belirtti.

Katkı maddesi konulan fast food ürünlerinin insan sağlığını tehdit ettiği tartışması uzun yıllardır yürütülüyor. Fast food üreticileri ise, ürünlerinde katkı maddesi olmadığını, doğal ortamlarda korundukları için uzun zaman bozulmadan tazeliğini koruduğunu iddia ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...