Valilik himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile NT Mağazaları ortaklığıyla 10-16 Nisan arasında gerçekleştirilen ''Kitap Kültür Günleri'' şenliği çerçevesinde, kent merkezindeki çeşitli okullardan gelen öğrenciler Tevfik Sırrı Gür Stadı'nda toplandı.

Katılımcı sayısının belirlenebilmesi amacıyla girişte herkese üzerinde numara yazılı bir bilet verildi.

Vali Hüseyin Aksoy, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından başlatılan ''Türkiye Okuyor'' kampanyasına destek vermek ve kitap okuma alışkanlığını geliştirmek amacıyla ''Mersin Okuyor'' adıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Bu çerçevede son olarak ''Kitap Kültür Günleri'' adıyla şenlik düzenlediklerini belirten Aksoy, şunları söyledi:

''Bu süreçte kitap yazarları ile okuyucular bir araya getirilirken, çeşitli paneller düzenlendi, tiyatro oyunları sahnelendi. Bugün de kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, bu konuda toplumda bilinç oluşmasına katkı sağlamak ve insanları bu konuya yönlendirmek amacıyla kitap okuma günü tertip ettik.

YÜZDE 4.5
Ülkemizde her 100 kişiden 4,5'u kitap okuyor. Bu sayıyı artırmalıyız. Gelişen dünya içerisinde yer almak istiyorsak daha fazla okumalı ve bu tür etkinliklere ağırlık vermeliyiz. Etkinliğe destek veren kurum ve kuruluşların yanı sıra etkinliğe katılan öğrenciler ile vatandaşlara teşekkür ediyorum." 

Konuşmanın ardından Mersin 9. Noteri Yavuz Savaş, katılımcılara rekor denemesiyle ilgili yapılması gerekenleri anlattı. 

20 DAKİKA BOYUNCA YÜKSEK SESLE OKUDURLAR
Katılımcılar oturdukları yerde 20 dakika boyunca yanındaki duyacak kadar yüksek sesle kitap okudu. 

9. Noter Savaş, Guinness Dünya Rekorlar Kitabı'na alınması için başvuru yapılan etkinliğe yaklaşık 15 bin kişinin katıldığını ancak gerçek rakamların yapılacak sayımdan sonra belirleneceğini kaydetti. 

20 bin kişinin katılması hedeflenen etkinliğe aynı saatte il genelinde 300 bin öğrenci ve 16 bin öğretmenin de kitap okuyarak destek vereceği belirtilmişti.