Bolu’daki Kartalkaya Kayak Merkezi’ndeki oteller hafta içi yüzde 80, hafta sonu yüzde 95 doluluk oranı ile hizmet veriyor. Kayak merkezinde kar kalınlığının 1 metre 90 santimetreye ulaştığını, tatilcilerin ilgisinden memnun olduklarını belirten işletmeciler, özellikle hafta sonu yoğunluk görüldüğünü söyledi.

Grand Kartal Otel’in Genel Müdürü Halit Ergül, kar kalınlığının istenilen seviyede olduğunu ifade ederek, tatilcileri en iyi şekilde ağırlamak için çalıştıklarını kaydetti.

Doruk Kaya Otel’in Genel Müdürü Yusuf Avcı ise tatilcilerin gün içinde kayak yaptığını, gece ise düzenlenen etkinliklerle doyasıya eğlendiğini belirtti.

SAKLIKENT VE DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
Antalya kent merkezine bir saat mesafede, 2 bin 547 metre rakımlı Bakırlı Dağı’nın eteklerinde bulunan Saklıkent Kayak Merkezi, son yağışların ardından hareketlendi.

Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda turisti ağırlayan kayak merkezinde kar kalınlığının 55 santimetre olarak ölçüldüğü kaydedildi.

Isparta Davraz Kayak Merkezi’nde ise ikinci ve üçüncü pistlerde kar kalınlığı 60 santimetreye ulaştı. Telesiyejlerin faaliyette olduğu Davraz, yurt içinden gelen turistlerin yanı sıra ağırlıklı olarak Rusya’dan gelen yabancı konukları ağırlıyor.

Davraz’da bulunan iki otele gelen tatilcilere, kayak malzemeleri kiralama ve kayak eğitimi imkanı sunuluyor.

ERCİYES KAYAK MERKEZİ
Kayakevi yetkilileri, Erciyes Kayak Merkezi’nde gece etkili olan yağışın ardından kar kalınlığının 80 santimetreye ulaştığını bildirdi.

Bu arada, Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen 1. Etap Kulüpler arası Gençler ve Büyükler Alp Disiplini Kayak Yarışmaları 16-18 Ocak tarihlerinde Erciyes’te yapılacak.

ULUDAĞ
Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, bir haftadır yağış almayan Uludağ’da dün öğleden sonra yağmur etkili oldu.

Yağmurun etkisiyle kar kalınlığı, uzun aradan sonra 2 metrenin altına inerek, 190 santimetre ölçüldü. Yetkililer, yağmur nedeniyle karda gevşeme yaşandığını, ancak kar kalınlığının müsait olması nedeniyle kayakseverlerin bu durumdan olumsuz etkilenmeyeceğini belirtti.

Görüş mesafesinin açık, sıcaklığın 2 derece ölçüldüğü Uludağ’da yarından itibaren kar yağışı bekleniyor.ILGAZ KAYAK MERKEZİ
Ilgaz Dağı’na son bir haftadır aralıksız yağan kar, otel işletmecilerinin ve tatilcilerin yüzünü güldürdü.

Otellerdeki yoğunluktan ve talepten memnun olduklarını belirten Ilgaz Dağı Oteller Birliği Başkanı Eray Öztürk, otellerdeki doluluk oranının hafta sonu yüzde 100, hafta içi yüzde 70-80’lerde olduğunu söyledi.

Yarı yıl tatili için rezervasyonların yüzde 100’e ulaştığını belirten Öztürk, “Ekonomik krize rağmen tatilcilerin yoğun ilgisinden memnunuz” diye konuştu.

Ilgaz Dağı’nda kar kalınlığının 120 santimetreyi geçtiğini kaydeden Öztürk, “Kayak Federasyonu’nun yaptığı yatırımlarla bu yıl Ilgaz Dağı’na ayrı bir kalite geldi. Önümüzdeki yıl yatırımlar tamamlandığında tüm kayak merkezleri içinde iddialı bir konuma geleceğiz” dedi.

HAZARBABA KAYAK MERKEZİ
Elazığ’ın Sivrice ilçesi yakınlarındaki Hazarbaba Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı 80 santimetre ölçüldü.

Tesis işletmecisi Ramazan Ayhan, Hazarbaba’ya uzun süredir ilk kez Elazığlıların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Genelde Diyarbakır’dan gelen kişileri ağırladıklarını ifade eden Ayhan, “Bu sıralar gerek ilin yetkilileri, gerekse vatandaşlarımız tesise ilgi gösteriyor, talepten memnunuz” dedi.

Merkezde hava ve pist durumlarının uygun olduğunu ifade eden Ayhan, “Pistte bastırılmış net halde 80 santimetre kar bulunuyor. Pist kayak için çok uygun. Tesisimiz talep edilen her gün için açık. Kayak evimizde özel günlerde program yapmakla birlikte müşteri taleplerini de değerlendiriyoruz. Şu sıralar hava çok iyi olduğu için mangalı kar üstüne açıyoruz” diye konuştu.

Ayhan, merkezin yolunun açık olduğunu, kullanıcıya bağlı kalmak üzere bazı bölgelerde zincir ve kar lastiği ihtiyacı doğabileceğini belirterek, kendilerinin de Hazarbaba’ya gelmek isteyenler için kent merkezi ve Sivrice ilçesinden servis kaldırdıklarını kaydetti.

PALANDÖKEN VE BAYRAKTEPE KAYAK MERKEZİ
Palandöken Kayak Merkezi’ne gelen yerli ve yabancı turistler, kar kalınlığının 35 santimetreyi bulduğu pistlerde kayak yapmanın keyfini doyasıya yaşıyorlar.

Polat Renaissance Otel Satış Sorumlusu Fatih Uçar, otellerinde doluluk oranının yüzde 70 olduğunu belirterek, “Geçen yıla oranla bu yıl turist sayısında azalma var. Pistlerimizde her şey çok güzel. Ancak ekonomik kriz özellikle Rusya ve Ukrayna’dan gelen turist sayısını etkiledi. Ama ümitliyiz” dedi.

Dedeman Otel İnsan Kaynakları Müdürü Tahsin Kılınboz da otellerindeki doluluk oranının yüzde 75 olduğunu belirtti.BAYRAKTEPE KAYAK MERKEZİ
Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Bayraktepe Kayak Merkezi’nde, kar kalınlığının 75 santimetreye ulaştığı bildirildi.

Çamkar Otel Genel Müdürü Kamuran Eroğlu, yarı yıl tatili öncesi tamamı yerli turist olmak üzere otellerindeki doluluk oranının yüzde 70 olduğunu kaydetti.

Önümüzdeki hafta Rusya ve Ukrayna’dan turist kafilelerinin geleceğini bildiren Eroğlu, ‘Ayrıca İran’dan da çok sayıda turist getirmeyi hedefliyoruz. Güzel bir sezon geçiriyoruz” diye konuştu.

Bu arada, Bayraktepe’deki Toprak Otel’de doluluk oranının yüzde 85, Kardelen Otel’de ise yüzde 60 olduğu kaydedildi.

KARTEPE KAYAK MERKEZİ
Kocaeli’deki Samanlı Dağları’nın zirvesi olan Kartepe’de kar kalınlığı 1 metre 50 santimetre civarında.

Uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen, 3’ünde telesiyej, 1’inde teleski bulunan, dereceleri zor, orta ve kolay arasında değişen 14 kayak pistinden 3’ü açık durumda. Pistlerin tamamının hafta sonu kayakseverlerin hizmetine açılması planlanıyor.

Kartepe’deki tek konaklama merkezi olan 5 yıldızlı otelde, doluluk oranının yüzde 20 olduğu, bu oranın hafta sonu yüzde 75’e ulaşmasının beklendiği bildirildi.