15 yaşında, 6 karısı olan adamla evlendirildi

Malatya'da 27 yıl önce para karşılığı evlendirildiği adamdan 10 çocuk doğuran Beyaz Divarcı, şimdi 7 çocuğu ile yaşam mücadelesi veriyor...

Anadolu Ajansı 16.09.2009 - 11:57

Yaşam öyküsünü anlatan Beyaz Divarcı, 27 yıl önce Pütürge ilçesine bağlı Tepehan beldesinde yaşadıklarını, 15 yaşındayken ailesinin, kendisini isteyen biriyle evlendirdiğini söyledi.

Aile geleneklerine göre kızın bir şeyin soramayacağını ve alınan karara saygı duymaktan başka çaresinin olmadığını belirten Divarcı, şöyle dedi:
''Annem ve babam beni birine verdiğini söyledi. Çok geçmeden ilk kez gördüğüm Faik Duvarcı, inek alır gibi beni aldı ve bu köye getirdi. Ailem beni para karşılığında verdi. Miktarı bilmiyorum, ama çok aldıklarını sanmıyorum. Kendisi benden çok büyüktü. Öyle ki evlendiğimde askere giden oğlu vardı. Çocuklarından dolayı başka eşinin olabileceğini veya evlenmiş, boşanmış olabileceğini düşündüm. Birlikte yaşamaya başladıktan sonra eve birlikte yaşadığı kadınları da getirmeye başladı. 6 kadından biri köyde yaşıyordu. Diğerleri Malatya ve İstanbul'da yaşıyormuş. Ben o zaman 7. kadın olduğumu anladım.''

Kocasının 6 kadınla beraberliğinin olduğunu öğrendikten sonra kaçmaya başladığını, her defasında ailesinden gördüğü baskılarla geri gönderildiğini ifade eden Divarcı, ''Kaçacak başka yerim olmadığından aileme gidiyordum. Onlar da her seferinde beni geri gönderiyor, baskı yapıyorlardı. Faik Divarcı, 18 yaşını doldurduktan sonra ilk eşini boşadı ve bana resmi nikah yaptı'' diye konuştu.

KIZLARIN ÜÇÜNÜ EVLENDİRDİ

Evliliği süresince biri erkek 9'u kız olmak üzere 10 çocuk dünyaya getirdiğini belirten Divarcı, ailenin en büyüğü olan üç kızını evlendirdiğini kaydetti.

Kalan 7 çocuğundan 4'ünün okula gittiğini söyleyen Divarcı, ''Kocam 4 yıl önce öldü. Köyde sadece 3 çocuğu olan bir kumam yaşıyor. Diğerleri başka yerlerde. 3 kızımı evlendirdim. 4 çocuğumu da okutuyorum'' dedi.

Sadece buzdolabı ve televizyon bulunan evde, tüp olmadığı için yemeklerini odun ateşinde yaptıklarını ifade eden Divarcı, ''Malatya Belediyesinden gıda ve kömür yardımı alıyorum. Vatandaşlardan da gelen yardımlar var. Geçimimizi böyle sağlıyoruz. Bulunduğumuz ev kocamın ölümünden sonra komşularımız tarafından hazine arazisi üzerine yapıldı'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...