2.16'lık boyuyla hayallerine ulaştı

Sivas'ta bir hastanenin kantininde çaycılık yapan ve bir basketbol takımında oynamanın hayalini kuran 2 metre 16 santimetre boyundaki Ömer Gürkan, Galatasaray tekerlekli sandalye basketbol takımında forma giyecek.

Anadolu Ajansı 03.02.2010 - 12:21

2.16'lık boyuyla hayallerine ulaştı

Sivas'ta bir hastanenin kantininde çaycı olarak çalışırken büyük bir basketbol takımında oynamanın hayalini kuran ve bu yönde azimle çalışan 2 metre 16 santimetre boyundaki Ömer Gürkan, Galatasaray tekerlekli sandalye basketbol takımında forma giymeye başlayarak hedefine ulaştı.

Sivas Numune Hastanesi'nin kantininde çaycı olarak görev yaparken boyunun avantajını kullanarak iyi bir basketbolcu olmayı hedefleyen 23 yaşındaki Ömer Gürkan, yetersiz kilosu ve ayağındaki sorun nedeniyle ulaşamadığı Galatasaray'da basketbol oynama hayalini, kulübün tekerlekli sandalye takımına girerek başardı.

Hastanenin kantininde 10 yıl çaycılık yaptıktan sonra ayrılan ve büyük kulüplerde basketbol oynamak için çeşitli girişimlerde bulunan Ömer Gürkan, gösterdiği çabanın karşılığını aldı.

Basketbolcu olma hayalinin çeşitli basın kuruluşlarında yer almasıyla büyük kulüplerin dikkatini çeken 2 metre 16 santimetre boyundaki Gürkan, özellikle gönül verdiği Galatasaray'da basketbol oynamak için yoğun çaba gösterdi.

Yaklaşık beş yıl önce ayağındaki anomali nedeniyle iki ayak başparmağının ameliyatla alınması ve ayak bileğindeki kırık nedeniyle Galatasaray Tekerlekli Sandalye takımında oynayabilme hakkını kazanan Gürkan, sarı-kırmızı takımla bir yıllık sözleşme imzaladı.

''HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM''
Daha önce de yıllarca amatör olarak basketbol oynayan Ömer Gürkan, takımın antrenörü Remzi Sedat İncesu'nun takıma alınmasında önemli katkıları olduğunu ifade etti.

Bugüne kadarki Galatasaray'da oynama mücadelesinin olumlu sonuç verdiğini anlatan Gürkan, tekerlekli sandalyede de olsa sarı-kırmızılı ekipte forma giyme şansı bulduğunu belirtti.

Galatasaray'da oynamanın tek hayali olduğunu belirten Gürkan, ''Kulübümle bir yıllık sözleşme imzaladım. Şu an antrenmanlara çıkıyorum. 5-10 dakika da olsa maçlarda oynuyorum. İyiye doğru gidiyorum. Daha çok yolun başındayım. Hayalim vardı, bir idealim vardı. Hayalimi gerçekleştirdim'' diye konuştu.

Kendisini çalıştıran, spor salonunu açan Kamuran Polat'a daha önce söz verdiğini ve bu sözünü tuttuğunu anlatan Gürkan, ''Şimdi takımımın antrenörü Remzi Sedat İncesu'ya sözüm var. Dünyanın en iyi oyuncusu olacağıma dair. Bu sözü gerçekleştirmek için çalışmalarımı ve antrenmanlarımı yapıyorum. Daha önümde uzun süre var. İnşallah alnımın akıyla çıkacağım'' ifadesini kullandı.

''GALATASARAY AŞKI BAŞKA BENİM İÇİN''
Galatasaray'ın hep tuttuğu, yıllardır oynamayı arzuladığı bir takım olduğunu aktaran Gürkan, ''Normaline gidemedim. Bazen takıyorum, üzülüyorum ama bu formanın altında oynamak, hangi şartta olursa olsun bu forma altında oynamak gurur verici bir şey. Ne olursa olsun Galatasaray aşkı başka benim için'' dedi.

Kendisinin tekerlekli sandalyede dünyanın en uzun sporcusu konumunda bulunduğunu belirten Gürkan, idealinin ise dünyanın en iyi oyuncusu olmak olduğunu, çalışmalarının bu alanda devam ettiğini kaydetti.

Takıma girmek için Sivas'ta yaptığı çalışmaları da anlatan Gürkan, çalıştığı spor merkezinde 1.5 yılda 25 kilo aldığını, İstanbul'a gittikten sonra bu kilosunun 95'e çıktığını belirtti.

''NE YAPTIYSA AZMİ SAYESİNDE YAPTI''
Gürkan'ın hedefine ulaşmasında katkıları olan spor merkezinin sahibi Kamuran Polat ise genç sporcunun Galatasaray'da oynamaya başlamasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini ifade eden Polat, şöyle konuştu:

''Ömer 1.5 yıl önce bize geldi. Büyük hedefleri vardı, idealist bir çocuk. Sadece bize düşen onu işleyerek, ondaki cevheri ortaya çıkarmaktı. Ne yaptıysa azmi sayesinde yaptı. Ömer'i aldık, tabiri caizse heykel gibi yonttuk. Kilo eksiliği vardı, en büyük engeli oydu. 1.5 yıl içerisinde 25 kilo aldırdık. Kendi kapasitesini güçlendirdik, kuvvetlendirdik. Ömer ile el ele verdik. Sonuçta Galatasaray Kulübüne girdiği haberini aldık ve inanılmaz derecede gurur duyduk. Bu kadar imkansızlıklar içinde gidip kendini kabullendirmesi bizi çok mutlu etti.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...