200 bin yaşlı, şiddet mağdur

Türkiye'de binlerce yaşlı insan şiddet, suistimal ve ihmalle karşı karşıya... Şiddet gören yaşlıların yüzde 71'i kadınlar, yüzde 29'u erkeklerden oluşuyor. Yaşlıyı istismar edenlerin başında ise gelinler geliyor.

15.06.2011 - 16:13

200 bin yaşlı, şiddet mağdur

Kadına yönelik şiddetetepkiyi ifade eden 'mor fiyonk', yaşlılara yönelik şiddete tepkinin de sembolü oldu. Antalya'da, Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü ve Nazilli Belediyesi'nce 'Mor fiyonkunu tak, yaşlanacağın güne gülümse' sloganıyla sosyal sorumluluk hareketi başlatıldı.

Türkiye'de sayıları sürekli artan yaşlıların suç eylemlerinin kurbanı olması, aile içinde fiziksel, ekonomik ve duygusal istismar ile ihmal, kendi kendini ihmal ve terk etme gibi durumlarla karşı karşıya kalmasını önlemek amacıyla başlatılan sosyal sorumluluk hareketi kamuoyuna duyuruldu.

YAŞLIYA BEDENSEL ŞİDDET ARTTI
Türkiye'de 200 bin yaşlının şiddet, suistimal ve ihmalle karşı karşıya olduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, bunun en bariz örneklerine adli tıpta ve mahkemelerde rastlandığını söyledi.

Yaşlıya yönelik şiddeti 15 Haziran'da Türkiye gündemine taşıyıp geleneksel bir gün haline getirmek istediklerini dile getiren Tufan, şöyle dedi:

"Türkiye'de şiddet gören yaşlıların yüzde 71'ini kadınlar, yüzde 29'unu ise erkekler oluşturuyor. Son 5 yılda bedensel şiddette ciddi oranda artış yaşanıyor. Yaşlıların şiddete uğradığını ağız içindeki hasarlardan anlayabiliyoruz. Son dönemde bedensel şiddetin bir süreklilik içerdiğini görüyor ve bu durumdan kaygı duyuyoruz."

YAŞLI NÜFUS ARTIYOR
Ülkedeki yaşlı nüfusunun şu anda 10 milyon 286 bin civarında olduğunu, bu rakamın 2023 yılında 18 milyonun üstüne çıkacağını kaydeden Tufan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaşlılara şiddeti önlemek için önümüzde iki seçenek var. Birincisi, durumu artık bildiğimiz halde pasif kalmaya devam edebilir, yaşlılara saygı kavramının arkasına saklanmaya devam edebiliriz. İkincisi ise durumu kabullenip çözüm yolları arayabiliriz. İlk adım olarak, 15 Haziran'ı 'yaşlılara şiddet, ihmal ve suistimal farkındalık' günü olarak kabul edelim. Yaşlıları koruyan ve kollayan bir toplumun oluşma sürecine katkı koyalım."

EN ÇOK GELİNLER İSTİSMAR EDİYOR
Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün verilerine göre de Türkiye'de huzurevine başvuran yaşlıların yüzde 25.7'si, ailelerinden fiziksel istismar ile karşılaşıyor. Yaşlıyı istismar edenlerin başında ise gelinlerin geldiği saptandı. Yapılan çalışmalarda yaşlıların yüzde 1.5'inin fiziksel, yüzde 2.5'inin ekonomik istismara uğradıkları belirtilirken, düşük sosyoekonomik bölgede fiziksel istismar yüzde 1.5, ekonomik istismar yüzde 2.5 ve ihmal yüzde 27.4 gibi oranlarda gerçekleşti. Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı çalışmalarda ise 2025 yılında tüm dünyada 65 yaş üzerindeki kişi sayısı 800 milyonu bulacak.

Türkiye İstatistik Kurumu 2010 yılı verileri itibariyle ise Türkiye genelindeki 60 yaş üzerindeki nüfus tüm ülke nüfusunun yüzde 10.6'sına tekabül ederken, Antalya'da ise bu oran nüfusun yüzde 9.8'ine denk geliyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...