2014 yılının en önemli 10 keşfi arasına girdi

İznik'te göl kıyısının 20 metre açığında bulunan bazilika, Amerika Arkeoloji Enstitüsü tarafından '2014 Yılının En Önemli 10 Keşfi' arasında gösterildi.

iznik-arkeoloji-21-12-14

Tarihi M.Ö. 4'üncü Yüzyıl'a kadar uzanan, Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapan İznik'te geçen ocak ayında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından havadan yapılan fotoğraf çekimleri sırasında, ilçe ile aynı adı taşıyan gölün 20 metre açığında 1.5-2 metre derinlikte bazilika formunda bir kilise kalıntısı ortaya çıkmıştı. Bu keşif, Amerika Arkeoloji Enstitüsü tarafından '2014’ün En Önemli 10 Keşfi'nden biri olarak gösterildi.

Amerikan Arkeoloji Enstitüsü'nün yayınladığı 2014 yılındaki 10 önemli keşif şöyle:

1- İngiltere'nin ünlü Stonehenge Anıtının bulunduğu bölgede, yeraltı taramalarıyla yapılan incelemelerde 17 yeni tapınak bulundu.

2- İngiltere'nin Devon bölgesinde Roma hazinesi bulundu.

3- Yunanistan'ın Amphipolis kazı alanında yapılan çalışmalarda girişini kadın heykellerin koruduğu dev bir mezar keşfedildi.

4- Nepal'da Buda'nın doğum yeri Lubini'de yeni buluntular keşfedildi.

5- İsrail'in Kudüs kentinde bilim adamları Neandertal insana ait genetik örnekler buldu

6- İngiliz kaşif Sir John Franklin'in kuzey kutbunda 1846 yılında kaybolan iki gemisinden biri, 168 yıl sonra kanada açıklarında bulundu.

7- İznik'te batık bazilika bulundu.

8-1930'lardan bu yana İngiltere'nin Bolton Müzesi'nde saklanan mumyanın sanılandan çok daha eski olduğu MÖ 4300 yılına ait olduğu ortaya çıktı.

9- Danimarkalı arkeologlar Koge şehrinin batısında bulunan Sjelland adasında Vikinglere ait bir kale ortaya çıkardı.

10- Meksika'nın Yucatan Yarımadası'ndaki kara delik adlı sualtı mağarasında 2 bin 7 yılında bulunan iskeletin 13 bin yıl önce yaşamış genç bir kıza ait olduğu belirlendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...