İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, "Pembe Köşk"ün senede iki defa ziyarete açıldığını ve her seferinde Cumhuriyet ile ilgili değişik konuların işlendiğini ifade etti. 

Bu yıl köşkte ''İsmet İnönü Defterlerle Bir Yaşam (1884-1973)'' konulu fotoğraf ve belge sergisinin yer alacağını kaydeden Toker, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

''İsmet İnönü'nün 1919'dan 1973'e kadar küçük ajandalara düştüğü notlar bize hayatının bütün ayrıntılarına ulaşma olanağı sağlıyor. Başlıca özellikleri bunların başkaları tarafından okunamayacağını, hiç yayınlanmayacaklarını düşünerek yalmış olmaları. Hatta yazan tarafından bile üzerlerinden tekrar geçilmiş olmamaları. Bir insan ömrüne neler sığabileceğini çok iyi gösteren bir sergi. Bir deftere, bir asker, bir devlet adamı, bir aile babası olarak başarının, mutluluğun hatta sağlığı korumanın ip uçlarını bulabiliyorsunuz. 

22 Ekim Cuma günü saat 17.00'de Pembe Köşk'te yapılacak açılış toplantısında, bu eserin gerçekleşmesini sağlayan Doç. Dr. Ahmet Demirel ile emekli büyükelçi O. Faruk Loğoğlu tarafından sunum yapılacaktır.''