Antalya'da yaşayan 64 yaşındaki işadamı Ali Bıdı, girdiği iddiayı 24 dakikada 410 şınav çekerek kazandı.

Son 10 yıldır sağlıklı yaşam üzerine hobi amaçlı araştırmalar yapan ve arkadaşlarına sağlıkla ilgili tavsiyelerde bulunması nedeniyle "Doktor" lakabıyla anılan işadamı Bıdı, geçen ay Batı Akdeniz Kalkınma Ajansınca (BAKA) organize edilen ve 24 işadamı ile Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın da aralarında bulunduğu heyetle Çin'e gitti.

Gezi sırasında yapılan sohbette 120 şınav çekebildiğini söyleyen Bıdı'ya arkadaşları inanmadıklarını belirtti. Bunun üzerine Bıdı, arkadaşları ile "30 dakikada 400 şınav çekebileceğini" konusunda iddiaya girdi. Bıdı, bunu başarması halinde arkadaşlarının 50 öğrenciye 5 yıllığına burs vermesini teklif etti. İddiayı kaybetmesi halinde ise bu yükümlülüğü kendisinin yerine getireceğini bildirdi.

Gezinin ardından kentteki bir restoranda bir araya gelen Bıdı ile diğer işadamları, iddia konusuyla ilgili kaleme aldıkları metni Vali Altıparmak'ın katılımıyla imzaladı. Daha sonra sağlık ekibince kontrolden geçirilen Bıdı, arkadaşlarının önünde şınav çekmeye başladı. Bıdı, 24 dakikada 410 şınav çekerek iddiayı kazandı.

"SÜREKLİ SPOR YAPIYORUM"
Herkesin özellikle öğrencilere yönelik faaliyette bulunmasını isteyen Bıdı, "10 yıldır ilaç kullanmıyorum. Allah yokluğunu göstermesin ama sağlıklı beslendiğim için doktorlar sadece dostlarım. Sürekli spor yapıyorum. Yüzüyorum, koşuyorum, tenis oynuyorum. Ayrıca hiç ekmek yemiyorum, süt içmiyorum, et tüketmiyorum, tuzdan uzak duruyorum. Radarlar 120 yaşa kilitlendi. Türkiye'ye örnek olmak istiyorum" dedi.

Bıdı'nın iddiaya girdiği işadamlarından Ramazan Atılgan ise Bıdı ile centilmenlik anlaşması yaptıklarını, kazananın öğrenciler olacağını söyledi.