360 bin TL'lik Osmanlı haritası

Birinci Dünya Savaşı’nda Arap aşiretlerini Osmanlı'ya karşı örgütleyen Edward Lawrence’ın çizdiği ve Arapların 1917 yılında Osmanlı Devleti’ne karşı isyanı sırasında izledikleri yolu gösteren harita astronomik bir fiyatla müzayedeye çıkartılacak.

Haberler 12.09.2014 - 16:08

360 bin TL'lik Osmanlı haritası

Arabistanlı Lawrence adıyla bilinen İngiliz casusun çizdiği harita önümüzdeki ay Londra’da 100 bin sterline (360 bin TL) satışa sunulacak.

İngiliz ajan tarafından çizilen ve Arapların 1917 yılında Osmanlı Devleti’ne karşı isyanı sırasında

izledikleri yolu gösteren harita 100 bin sterline satışa çıkarılıyor.

Arabistan’ın kuzey tarafının yer aldığı harita, 1917 ve 1922 yılları arasında sararmış saman kağıdı üzerine ünlü ingiliz casus Thomas Edward Lawrence tarafından çizildi. Lawrence’ın önderliğindeki  Arap birliklerinin Al Wejh limanından Hicaz demiryoluna kadar takip ettiği rotada gösteren haritada  aynı zamanda Arapları örgütleyen casusun savaç stratejileri de yer alıyor.

Arap birliklerini Osmanlı devletine karşı savaşa kışkırtan İngiliz casus çizdiği bu harita sayesinde Birinci Dünya Savaşı’nda  Araplar Kızıldeniz’deki Akabe limanını ele geçirmişti.

Osmanlı’nın ana limanlarından biri niteliğindeki Akabe limanını kaybetmesine neden olan harita 1962 yılında Asya Kraliyet Derneği’ne bağışlanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...