Türkiye'nin çeşitli illerini gezdikten sonra karavanlarını Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi beldesi girişindeki Gündoğdu Tatil Köyü sahiline çeken Almanlar, gündüz saatlerinde denize girerek bol bol güneşlenirken, gece de müzik eşliğinde doyasıya eğleniyorlar. 

Almanların sahile sıfır park eden karavanlarında adeta sadece kuş sütü eksik. Yolcu otobüsünün çektiği karavanın koridorunu gardırop yapan Almanlar, tüm giysilerini buraya asıyorlar. Yatak bölümleri ise tek ve çift kişilik olmak üzere ranza şeklinde sıralanmış. Tıpkı lüks gezinti gemilerindeki kamaralarda olduğu gibi her yatağın başında küçük bir pencerenin de bulunduğu karavanda yatan Almanlar, gündüz yolculuğunu ise otobüsle yapıyorlar. 

Bagaj bölümü kuru erzak, patates ve bozulmayacak türde gıda maddeleriyle dolu karavanda, ayrıca buzdolabından fırınlı ocağa kadar her türlü ev aletinin bulunduğu mutfak bölümü yer alıyor. Karavanın özel aşçısının yaptığı yemekler açık büfe ile konuklara ikram ediliyor. Açık büfeyi sahilin hemen yanına kuran Almanlar, buradaki kahvaltı ve yemeklerinde eğlenceli sohbetler yapıyorlar. Çamaşır makinesinin bile bulunduğu karavanda yıkadıkları çamaşırlarını askılarla karavanın etrafına asan Almanlar, ulaşım ve yemek dahil kişi başı bin 600 avro ödeyerek katıldıkları ucuz tatilin keyfini çıkarıyorlar. 

Almanya'da her biri 45 kişilik 80 karavan filosuna sahip Rotel Tours firmasının karavan sorumlusu Klaus Endres, her yıl çeşitli ülkelere karavanla tur düzenlediklerini, çoğunluğu emeklilerden oluşan katılımcıların 3 ya da 5 hafta süren bu turlarda gönüllerince eğlendiklerini bildirdi. 

Güzergahları boyunca belirli noktalarda konakladıklarını her konaklamada 3 ya da 5 gün kaldıklarını ifade eden Endres, ''Bunun yanında sadece yemek yemek, kahvaltı yapmak için de konakladığımız yerler oluyor'' dedi.
 
ÜRDÜN, MISIR VE SURİYE'YE DE GİDECEKLER
Her yıl ilk tatilci grubunu karavanla Türkiye'ye getirdiklerini ancak, dönüşün uçakla olduğunu anlatan Endres, şöyle devam etti: 

''İlk tur karavanla gelip tatilini yaptıktan sonra, bu grubu gittiğimiz son ülkede uçakla Almanya'ya gönderiyoruz. Karavanımız bu son ülkeden Almanya'dan gelen diğer tatilci grubunu alarak yoluna devam ediyor. Son tura katılanları da bu kez uçak yerine karavanla Almanya'ya götürüyoruz.'' 

Endres, karavanlarının ve karavanı çeken otobüsün 45 kişilik olduğunu ancak, bu tura 42 kişinin katıldığını belirterek, ''Bu grubun gezisi Türkiye, Ürdün, Mısır ve Suriye'yi kapsıyor. Türkiye'deki gezimizi tamamladıktan sonra Suriye'ye geçeceğiz'' diye konuştu.