Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, mağarada, 45 metre derinliğe indiklerini, kemik ve seramik kalıntılarını kamera ile görüntülediklerini ve fotoğraflarını çektiklerini kaydetti.

Gökoğlu, ''Akdeniz Üniversitesi Su Altı Topluluğu ve Su Altı Araştırma Uygulama Merkezi üyelerince bu mağaraya altıncı kez dalış yapılıyor. Daha önceki dalışlarımız mağaranın keşfine yönelikti. Bu dalışımızda ise mağaradaki kalıntıları görüntülüyoruz. Hem arkeolojik, hem jeolojik, hem de antropolojik açıdan kalıntıları görüntüleyip, Finike Kaymakamlığına ve Finike halkına sunmayı hedefliyoruz'' dedi. 

Suluin Mağarası'ndaki dalışların devam edeceğini belirten Gökoğlu, mağaranın tüm ayrıntılarını belirlemek istediklerini söyledi. Mağaranın tüm ayrıntıları çekmeye çalışacaklarını bildirdi.

MAĞARA KURU BİR DÖNEM YAŞAMIŞ
Mağaranın 40 ile 70 metre arasında çok ince, kalem gibi sarkıtlar olduğuna işaret eden Gökoğlu, ''Bu kadar derinlikte sarkıtların olması, mağaranın kuru bir dönem yaşadığını gösteriyor. Sarkıtlar kuru alanlarda, minerallerin sularla taşınıp aşağı doğru çekilmesi sonucu oluşur. Akdeniz Üniversitesi Su Altı Topluluğu ve Su Altı Araştırma Uygulama Merkezi zaten bu çekimleri hem arkeologlarla hem jeologlarda paylaşacak'' diye konuştu. 

DERİNLİĞİ VE SINIRLARI BİLİNMİYOR
Suluin Mağarası'na 1995 yılında Amerikalı Jarrod Jablonski ve ekibinin dalış yaptığını ve 122 metre derinliğe ulaştığını anlatan Gökoğlu, ''Ancak mağaranın tam olarak sınırları ve derinliği bilinmiyor. Aynı yıl, amatör bir grubun yaptığı dalışta iki kişinin hayatını kaybetmesi ile mağara gizemini korumaya devam ediyor'' dedi.